Polityka i Społeczeństwo

KO wraca na drugie miejsce. Duży spadek Hołowni [SONDAŻ]

Flickr.com/Kancelaria Premiera

Nowy sondaż preferencji wyborczych Polaków pokazuje, że PO z koalicjantami wygrywa ponownie z Polską 2050. PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem mogą liczyć na 30 proc. poparcia badanych,  Koalicja Obywatelska na 20 proc., zaś Polska 2050 Szymona Hołowni – 14 proc. To wyniki sondażu Kantar.

Wyniki badania: KO wraca do formy

Prawo i Sprawiedliwość ma poważny problem. Nawet wraz z koalicjantami zdobywa już o 3 pkt proc. mniej niż w maju. Polski Ład nie pomaga odzyskać dawnego poparcia.

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska z 20-proc. poparciem (to spadek o 1 pkt proc.), a dopiero trzecie Polska 2050 Szymona Hołowni, która może liczyć na 14-procentowe poparcie (spadek o 3 pkt proc.).

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica (7 proc. poparcia i wzrost o 1 pkt proc.) oraz Konfederacja z 6 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

W parlamencie zabrakłoby zaś PSL-Koalicja Polska (4 proc. i wzrost o 1 pkt proc.) i posłów z Kukiz‘15 z 2 proc. poparciem (bez zmian).

17 proc. osób, które chcą iść do urn, nie potrafiło jednak zdecydować, na kogo oddałoby głos. To o 4 punkty procentowe więcej niż w maju.

W wyborach wzięłoby udział 68 proc. badanych Polaków: 33 proc. „zdecydowanie”, a 35 proc. „raczej” planuje głosować. Nie poszłoby do lokali wyborczych aż 20 proc. badanych: 10 proc. „zdecydowanie” i również 10 proc. „raczej” nie. 12 proc. nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Powody zmian

KO zaczęła rosnąć w siłę zapewne w wyniku pogłosek o tym, że konflikt wewnątrz opozycyjnej koalicji został zażegnany, a na czele PO ma znów stanąć Donald Tusk. 

Do tego Polska 2050 stanęła w miejscu. Do ugrupowania nie do dochodzą nowi posłowie.

Kolejna sprawa to dalsze problemy wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, która jest zjednoczona już tylko z nazwy.

Sondaż wykonano między 11 a 16 czerwca techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 676 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Źródło: wpolityce.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie