Gospodarka

Kłopoty państwowego giganta. Orlen zapłaci miliardowe kary?

Kłopoty państwowego giganta. Orlen zapłaci miliardowe kary?
Fot. Shutterstock

Na około tydzień przed wyborami samorządowymi media obiegła informacja, że stacje państwowego giganta paliwowego PKN Orlen wstrzymują się z podwyżkami cen detalicznych paliwa do okresu po wyborach, utrzymując ceny dla klientów indywidualnych na poziomie niższym, niż dla odbiorców hurtowych. Dziś, blisko 10 dni po wyborach widać, że ceny paliwa, zwłaszcza oleju napędowego, zgodnie z przewidywaniami rosną z każdym dniem, a od 21 października podniosły się o ok. 6 groszy na litrze.

Tymczasem z Brukseli płyną dla paliwowego potentata fatalne wieści. Jak donosi portal Business Insider, Komisja Europejska właśnie otrzymała skargę na PKN Orlen złożoną przez spółkę JUSTDRIVE Poland sp. z o.o., powołaną przez założycieli ITMAGINATION. Główny zarzut to nadużywanie pozycji dominującej na rynku oraz złamanie przepisów antymonopolowych. Jeśli Komisja Europejska przychyli się do pozwu, na spółkę zarządzaną przez “złote dziecko” PiS Daniela Obajtka spaść mogą gigantyczne kary finansowe, idące w miliardy złotych. Skarga do KE to finał sporu pomiędzy państwowym gigantem a polskim software housem, który współpracował z PKN Orlen nad stworzeniem i wdrożeniem aplikacji “Just Drive”, pozwalającej płacić przedsiębiorcom za paliwo za pośrednictwem aplikacji na smartfonie. Kilkanaście godzin po hucznym uruchomieniu działania aplikacji, polski koncern paliwowy z niewiadomych do dziś przyczyn zerwał umowę z dostawcą oprogramowania.

Skargę do KE spółka JUSTDRIVE złożyła w lipcu tego roku, ale mimo sporu z paliwowym gigantem nie informowała o tym mediów. – Liczyliśmy na porozumienie z Orlenem i wznowienie współpracy – wyjaśnia w rozmowie z Business Insider Polska Daniel Arak, założyciel ITMAGINATION, który z rozwojem JustDrive wiązał duże plany. Sprawa jest zastanawiająca, bowiem z relacji Daniela Araka wynika, że po podpisaniu w wakacje 2017 roku trzyletniej współpracy, przeprowadzeniu odpowiednich testów, uzyskaniu wszystkich pozwoleń, przeprowadzeniu audytów bezpieczeństwa i przede wszystkim zainwestowaniu w aplikację blisko 3 mln złotych, Orlen zerwał umowę. Wszystko to stało się praktycznie na drugi dzień od uroczystej inauguracji działania aplikacji, mimo iż już wtedy było widać, że odniosła ona wielki sukces. PKN Orlen przekonuje, że problemem była sama aplikacja, która okazała się być inną, niż ta zatwierdzona, tym samym ITMAGINATION nie wywiązało się z umowy. Spór rozstrzygnie teraz Komisja Europejska.

Smaczku sprawie dodaje fakt, iż państwowy gigant, w pół roku po zerwaniu umowy z dostawcą aplikacji JustDrive, wprowadziła na swoje stacje aplikację bliźniaczą Orlen Pay, oferującą niemal taką samą funkcjonalność, z tym że dla klientów indywidualnych.

– Dostaliśmy gorzką lekcję, że dużemu wolno więcej. Z PKN Orlen pracowaliśmy od początku 2010 roku. Tyle lat współpracy… Tyle know-how, który przekazaliśmy w tym czasie. Specjalnie stworzyliśmy kilkunastoosobowy oddział, do którego ściągnęliśmy ludzi z całego kraju. Niestety na koniec zostaliśmy potraktowani bezpardonowo przez silniejszego – stwierdził Arak w rozmowie z Business Insider Polska.

Źródło: Business Insider

Fot. Shutterstock/OHamburgefonsz

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie