Polityka i Społeczeństwo Wojna

Kiedy Putin może użyć broni atomowej? Szef CIA podał jeden, ważny powód

Dyrektor CIA Bill Burns podczas przemówienia na uczelni Georgia Tech, wypowiedział się na temat ryzyka użycia przez Rosję broni atomowej.

Dyrektor CIA Bill Burns podczas przemówienia na uczelni Georgia Tech, wypowiedział się na temat ryzyka użycia przez Rosję broni atomowej. Na początku stwierdził, że nadrzędnym celem agencji i Stanów Zjednoczonych “jest uniknięcie III wojny światowej”. Brak sukcesów na froncie może budzić frustrację Władimira Putina.

Biorąc pod uwagę potencjalną desperację prezydenta Putina i rosyjskiego kierownictwa, biorąc pod uwagę dotychczasowe niepowodzenia militarne, nikt z nas nie może lekceważyć zagrożenia potencjalnym posunięciem się do użycia taktycznej broni jądrowej – powiedział szef CIA.

Dodał jednocześnie, że poza retoryką Kremla, w której pojawiają się takie groźby, czego przykładem może by postawienie w stan podwyższonej gotowości sił atomowych Rosji na początku wojny, nic nie wskazuje na przygotowywanie się Federacji Rosyjskiej do takiego uderzenia.

Bil Burns zdradził także, że USA zaczęły zbierać dowody wskazujące na rosyjskie plany inwazji na Ukrainę już jesienią ubiegłego roku. Wspomniał również, że kiedy w listopadzie podczas wizyty w Moskwie ostrzegł Władimira Putina na temat konsekwencji wojny, był “zaniepokojony tym, co usłyszał”.

Choć nie wydawało się, że podjął nieodwracalną decyzję, by napaść na Ukrainę, Putin wyzywająco skłaniał się ku temu, najwyraźniej będąc przekonanym, że jego szansa na kształtowanie orientacji Ukrainy się zamyka – powiedział Burns. Dodał, że Putin wydawał się przekonany, że zimą będzie w stanie odnieść zwycięstwo minimalnym kosztem.

Czytaj również:

Źródło: Polsat News

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie