Polityka i Społeczeństwo

Kiedy Polski Ład wejdzie w życie? Znamy nieoficjalną datę

Flickr.com/PiS

Rząd Zjednoczonej Prawicy przedstawił Polski Ład, czyli nowy program gospodarczy. Senatorka Maria Koc z PiS wyjawiła w niedzielę, kiedy nowe pomysły będą wcielane w życie.

Polski Ład od przyszłego roku

Gośćmi porannego “7. Dzień Tygodnia” w Radiu ZET byli: Maria Koc (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Nowacka (Platforma Obywatelska), Dobromir Sośnierz (Konfederacja), Paweł Szrot (szef Gabinetu Prezydenta RP) oraz Tomasz Zimoch (Polska 2050). Tematem był Polski Ład. Dowiedzieliśmy się, kiedy będzie realizowany.

– Jest to bardzo możliwe, że zmiana wejdzie w życie od początku roku podatkowego, czyli od stycznia przyszłego roku. Z tego też względu, że jest to potężna zmiana i żeby nie zaburzyć systemu finansów publicznych. Wprowadzenie takiej zmiany w tym roku byłoby trudne – powiedziała senatorka PiS Maria Koc.

Mało tego, część ustaw ma wejść w życie jeszcze w tym roku. – Myślę, że już na najbliższych posiedzeniach Sejmu pojawią się ustawy związane z Polskim Ładem – stwierdziła.

PiS i Polski Ład, czyli kto to wszystko sfinansuje?

Nowy Ład to nowy program gospodarczy PiS.

– Pierwszy filar to służba zdrowia i tutaj oprzemy się o nowe źródła finansowania. Filar drugi to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, a filar trzeci emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku i lepsze życie dla naszych seniorów. Punkt czwarty to polityka mieszkaniowa, a piąty inwestycje – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Pytanie brzmi, kto sfinansuje te zmiany. Rząd obiecał bowiem sporo. Pierwszym źródłem będą zapewne środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Analitycy są jednak zdania, że to nie wszystko i ciężar zmian spadnie też na lepiej zarabiających. Kluczem będą zmiany dot. np. składki zdrowotnej. Możliwe, że część freelancerów zostanie też zmuszonych do rezygnacji z umów o dzieło i założenia działalności gospodarczych.

Choć Polski Ład z pozoru wygląda dobrze, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Wiele wskazuje na to, że rząd ponownie wyciągnie nam pieniądze z jednej kieszeni, by włożyć pomniejszoną kwotę do drugiej.

Źródło: Radio ZET

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie