Gospodarka

Kiedy Polska otrzyma płatności z KPO ? Wiceminister się wygadał

Kiedy do Polski trafią pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy? Wygląda na to, że musimy uzbroić się w cierpliwość. Wiceminister Waldemar Buda przyznał, że pierwsze płatności otrzymamy dopiero w 2022 roku.

Pieniądze w przyszłym roku

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda został zapytany o sprawę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Informacje, jakie przekazał, nie są optymistyczne. Na środki trzeba będzie poczekać.

Pierwsze płatności, jakie z naszego z KPO wynikają, to jest drugie półrocze 2022 r. W tym roku możliwa jest jeszcze ewentualna zaliczka z puli krajowej. Ona nie jest aż tak istotna, jak niektórzy przywiązują do tego wagę – powiedział Buda. Jak dodał, zaliczka na KPO nie przepadnie, jeśli Polska nie osiągnie do końca roku porozumienia z Komisją Europejską.

Zaliczka jest z puli, która Polsce przysługuje. To, czy wcześniej otrzymamy jakąś pulę, nie jest dla nas rzeczą konieczną ani niezbędną. Dopiero realizacja projektów wymaga finansowania, a dziś trwa przygotowanie tych projektów – tłumaczył wiceminister. Jak stwierdził, od początku tworzenia KPO pierwsze płatności planowano na drugi kwartał 2022 roku. Kłóci się to z jego zapowiedziami z września tego roku,

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że środki z Krajowego Planu Odbudowy Polska otrzyma jeszcze w tym roku – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zgoda ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Buda podkreślił, że Polska liczy na porozumienie z KE.

Wyjaśniamy wiele kwestii, wydaje się, że jesteśmy rozumiani – powiedział polityk. Jak stwierdził, niektóre warunki stawiane przez KE budzą wątpliwości rządu, ale jest zgoda ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Jesteśmy gotowi podejmować działania bardzo szybko. W ciągu najbliższych tygodni jesteśmy w stanie przedstawić projekty, które będą tego dotyczyły. Ale w takiej kolejności: po pierwsze porozumienie na poziomie europejskim, zatwierdzenie KPO, a następnie reforma sądownictwa dużo szersza, niż mówi TSUE i KE – obwieścił wiceminister Buda.

Źródło: WP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie