Polityka i Społeczeństwo

Każdy biznesmen może pozazdrościć Rydzykowi. Rekordowe zyski fundacji ojca dyrektora

Money.pl podsumował dzisiaj finansowe sukcesy fundacji Lux Veritatis (LV) ojca Tadeusza Rydzyka. Duchowny po raz kolejny udowodnił, że jest świetnym biznesmenem.

Niemal 50 etatów w redakcji, księgowości i marketingu. 3,3 mln zł zysku w ciągu roku, 34 mln zł otrzymanych darowizn na działalność oraz 13 mln zł przychodów z biznesu medialnego. Tak w skrócie wyglądają finanse Lux Veritatis. To jednak nie wszystko. Do tego dochodzą grunty o wartości 5 mln zł, sprzęt i urządzenia telewizyjne za 24 mln zł oraz budynki za 32 mln zł. Wiemy to ze sprawozdania finansowego fundacji za 2018 rok.

Biznes się kręci!

Każdy biznesmen może dziś pozazdrościć Rydzykowi. Zyski urosły o ponad 100 proc. w ciągu roku. Konkretnie mowa tu o datkach od słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam. Darowizny to bowiem aż 70 proc. wszystkich przychodów.

LV ma pod sobą Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) i Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji.

Ciekawostką jest, że pierwszy poważny „biznes” LV to handel… kasetami VHS – mowa tu o kultowej produkcji “Najświętsza Panna”. Biznes rozkręcił się w imponującym tempie.

W ubiegłym roku przychody Fundacji wyniosły 48 mln zł. Sama działalność gospodarcza zagwarantowała 13,4 mln zł przychodów, głównie z produkcji i emisji programów telewizyjnych i handlu książkami, płytami DVD i CD.

„Na czysto Fundacja zarobiła 3,3 mln zł. Fiskusowi musiała oddać tylko niecałe 19 tys. zł. To spora zmiana. Rok wcześniej zysk oscylował w okolicach 1,5 mln zł. Przychody z kolei były aż o 9 mln zł niższe – 38 mln zł w 2017 roku versus 48 mln zł w ubiegłym roku.”

– podsumował Money.pl

Samochody

Rydzyk słynie dziś z opowieści o tym, jak to bezdomny przekazał mu luksusowy samochód. Okazuje się, że jego fundacja posiada kilkadziesiąt samochodów.

W garażach LV stoi ponoć blisko 20 pojazdów. Brak wśród nich słynnego maybacha. Są za to pojazdy z logotypami Skody i Toyoty. M.in. trzy Toyoty Auris z 2015 roku oraz Toyota Hilux z 2016 roku. Ten ostatni wóz na rynku wart jest około 100 tys. zł.

Jak wynika z dokumentów, w ostatnim roku Fundacja sporo inwestowała. W ciągu roku kupiła grunty warte 29 mln zł i sprzedała grunty warte 29 mln zł. W sumie kontroluje grunt wart 5,2 mln zł. Jeszcze rok wcześniej działki Fundacji były warte mniej – nieco ponad 3 mln zł.

Pieniądz w ciągłym ruchu

LV także dużo inwestuje w sprzęt. Na początku 2018 roku w magazynach i biurach fundacji stały maszyny za 25 mln zł.

W tej chwili Fundacja zatrudnia za to 50 osób: w redakcji telewizji siedzi 39 osób, 7 osób to pracownicy z administracji, a 1 to ekspert ds. marketingu. Kilka osób jest z kolei na urlopach wychowawczych.

Fundacja Lux Veritatis jest głównym udziałowcem innych biznesów. Ma dokładnie 99,87 proc. akcji Geotermii Toruń oraz 99,99 proc. udziałów w Uzdrowisko Termy Toruńskie. Oba biznesy w ubiegłym roku odnotowały starty. Geotermia przyniosła 78 tys. zł na minusie, uzdrowisko blisko 7 tys. zł na minusie”

– dodaje Money.pl

Dobra zmiana

Dobra zmiana wyraźnie dotknęła o. Rydzyka. Widać to po wynikach finansowych. Złośliwi mogą zapytać, czy byłoby to możliwe bez politycznego wsparcia PiS…

Źródło: Money.pl

Fot. W. Kompała / KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie