Katastrofa Smoleńska i dojście PiS do władzy. Pora na drugi tom podręcznika do HiT!

Pamiętacie kontrowersje związane z podręcznikami do historii i teraźniejszości, przedmiotu szkolnego wprowadzonego do szkół przez Przemysława Czarnka?
Pora na powtórkę z rozrywki i drugą część podręcznika. A tam Smoleńsk i dojście PiS do władzy.

Podręcznik do HiT cz. 2

Podręcznik do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, wydany przez wydawnictwo Biały Kruk, wywołał ogromne kontrowersje. Do sieci zaczęły trafiać fragmenty z książki i rozpętała się burza. Równolegle pojawił się drugi podręcznik, który przygotowało Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Uznano go za bezpieczniejszą alternatywę dla kontrowersyjnej książki Roszkowskiego.

Co ciekawe, pierwszy tom podręcznika WSiP dość długo czekał na opinie recenzentów, w przeciwieństwie do forsowanej przez Przemysława Czarnka publikacji Roszkowskiego. Książkę dopuszczono do użytku dopiero 2 września, już po rozpoczęciu roku szkolnego. Teraz ci sami rzeczoznawcy – dr hab. Mirosław Szumiło, prof. Grzegorz Kucharczyk oraz dr hab. Danuta Krzyżyk – pracują nad zaopiniowaniem drugiej części podręcznika WSiP. Ten pierwszy to m.in. publicysta „Sieci”, Pamięć.pl, „Gazety Polskiej” i „Historii Do Rzeczy”, drugi w 2005 r. był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Jak donosi „Dziennik „Gazeta Prawna”, Kucharczyk wydał podręcznikowi ocenę warunkową, podobnie jak w przypadku pierwszej części. Wydawnictwo musi teraz nanieść wskazane przez niego poprawki.

Katastrofa Smoleńska i dojście PiS do władzy

Jakie tematy omawia drugi podręcznik do HiT? To między innymi katastrofa smoleńska (Marian Buczyński, Adam Cisek, Tomasz Grochowski, Izabella Modzelewska-Rysak, Witold Pelczar, Leszek Rysak, Karol Wilczyński). Jak autorzy podeszli do tematu? W podręczniku pojawia się strona na czarnym tle z krótką informacją i zdjęciami wraku tupolewa, tłumów pod pałacem prezydenckim i portret ofiar. Co istotne, w opisie mowa o „katastrofie rządowego samolotu” – zamachowe rewelacje Antoniego Macierewicza nie zostały uwzględnione.

A czego dowiemy się z tej książki o pierwszym rządzie PiS? Autorzy opisują „kłopoty wizerunkowe” w okresie władzy SLD, wspominają o aferze Rywina i zmęczeniu „złą sytuacją gospodarczą i aferami rządowymi”. Autorzy wskazują, że „władzę objęły ugrupowania kontestujące dorobek III Rzeczypospolitej”, czyli koalicja PiS-Samoobrona-LPR, która upadła, bo „ujawniono domniemaną aferę korupcyjną w rządzie, w którą miał być zamieszany m.in. wicepremier z Samoobrony Andrzej Lepper”.

Podręcznik chwali rząd PO-PSL za rozwój gospodarczy kraju pomimo kryzysu gospodarczego. Wspomina też, że część zmian, głównie podwyżka wieku emerytalnego, „nie spotkała się z akceptacją społeczeństwa” i „przełożyła się na porażkę wyborczą”. Przypomina się też aferę podsłuchową.

W podręczniku nie brakuje tematu rosyjskiej agresji. Uczniowie przeczytają o ataku na Gruzję, przy okazji którego cytowane są słowa Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi, jest mowa o zajęciu Krymu i inwazji na Ukrainę.

Źródło: Dziennik Gazeta PrawnaOnet

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *