Gospodarka

Kasy z KPO nadal brak, a rząd ma pomysł, skąd ją wziąć. Strach się bać!

Pieniądze z UE nadal nie trafiły do Polski. Rząd Mateusz Morawieckiego ma jednak pomysł, jak inwestycje rozpoczęte w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO) sfinansować w inny sposób. Chodzi m.in. o środki wracające na konto Polskiego Funduszu Rozwoju.

Lockdowny, PFR i rosnący dług

Przypomnijmy, że w latach 2020-2021 Polski Fundusz Rozwoju wyemitował obligacje warte aż 73,9 mld zł. Kwota ta miała pomóc polskim firmom przetrwać covidowy kryzys i lockdowny. W efekcie dług publiczny kraju wzrósł jednak w 2021 roku z 46 do aż 57 proc. PKB. Zobowiązanie jego spłaty w sporej części spadło na skarb państwa. Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, dodaje jednak, że w I kwartale tego roku dług zmalał już do 52,1 proc. PKB. Wszystko szło więc w dobrym kierunku.

W ramach tarcz Polskiego Funduszu Rozwoju 61 mld zł przekazaliśmy na sfinansowanie Tarczy Finansowej 1.0 w pierwszej połowie 2020 r., kolejne 7,1 mld zł przeznaczyliśmy na wsparcie polskich przedsiębiorców, najbardziej poszkodowanych przez pandemię, w ramach tarczy 2.0 w styczniu i lutym 2021 r. – mówi Onetowi. – To były tzw. tarcze MSP, do tego trzeba dołożyć 6 mld zł, które zostały wypłacone z „dużej tarczy”. W całości mamy kwotę blisko 74 mld zł, które pomogły firmom w pandemicznych latach – dodaje.

Wsparcie dla firm w części miało być bezzwrotne. Tyle że należało spełnić pewne warunki. Utrzymać stan zatrudnienia i wykazać straty. W ramach Tarczy 1.0 umorzono by wtedy do 75 proc. kwoty subwencji, a Tarczy 2.0 do 100 proc. Z danych Funduszu wynika, że na konta PFR powinno ostatecznie wrócić prawie 23 mld zł z Tarczy 1.0, około 1 mld zł z Tarczy 2.0 i kolejne 4 mld zł z tarczy dla dużych firm. Środki te mają zostać wydane na wykup obligacji, emitowanych z różnym okresem zapadalności. I tu robi się problem.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie