Kanga – zawsze otwarci na dialog ze światem finansów

Kiedyś inwestycje w przedsiębiorstwa były możliwe poprzez zakup akcji lub obligacji. Dziś, dzięki technologii blockchain i tokenizacji, istnieje alternatywna metoda pozyskiwania kapitału – inwestycje w cyfrowe tokeny. Ten temat przybliżył 20.04.23 r. Sławek Zawadzki, prezes giełdy Kanga Exchange  podczas Banking Forum w Warszawie.

Przyszłość tokenizacji w cyfrowej gospodarce

Tokenizacja znana jest sektorowi bankowemu nie od dziś, choć w kontekście wiodącego podczas konferencji tematu cyfrowej gospodarki warto było o nim przypomnieć. I to nie tylko dlatego, że stokenizować można nawet obligacje czy długi. Jak powiedział prezes giełdy Kanga Exchange, Sławek Zawadzki: “stokenizować można prawie wszystko, prawie każdą przestrzeń naszego życia.” Jako przykład podał dzieła sztuki, dzięki którym można otworzyć nową przestrzeń inwestycyjną bez szkody dla muzeów – proces tokenizacji można zaprojektować tak, aby przy każdej zmianie właściciela tokena, muzeum dostało 10% wartości każdej kolejnej transakcji. 

Obiecująco mogą też brzmieć założenia MICA (Markets in Crypto Assets), o których wspomniał prelegent podczas konferencji. Jest to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, które właśnie tego dnia (20.04.23 r.) zostało przegłosowane. Czy MICA będzie regulowała konkretnie właśnie tokenizację? Tak, emitenci będą mogli emitować tokeny użytkowe, tokeny będące pieniądzem elektronicznym i te powiązane z aktywami.

Będą zobowiązani publikować dokument informacyjny na zawierający informacje o samym emitencie, warunkach emisji, ryzykach związanych z inwestycją i przepisach dotyczących ochrony inwestorów, aby maksymalnie uprościć życie tokenariuszom.  

Już teraz istnieją na świecie przypadki tokenizacji w sektorze bankowym. Jednakże wejście w życie MICA spowoduje znaczne ułatwienie emisji własnej tokenów powiązanych z aktywami dla banków jako instytucji kredytowych. Banki nie będą musiały uzyskiwać zezwoleń ani spełniać wymogów funduszów własnych.

Banki zagraniczne już wdrażają MICA. Czy polskie banki nadążą za tym trendem?

“MICA wpłynie na Wasze i nasze życie” – powiedział Zawadzki, zwracając się do bankowców. I to widać – zagraniczne banki już teraz przygotowują się do wdrożenia usług z tego sektora. Czy polskie banki również wykorzystają tę szansę? Kiedy zaczną konkretne prace? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, jednakże załoga Kanga deklaruje, że jest otwarta na współpracę i wsparcie w tym temacie.

Foto: Depositphoptos.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *