Polityka i Społeczeństwo

Kaczyńskiemu dostało się od kluczowej gazety amerykańskiej za taniec śmierci wokół budżetu UE. “Bezwstydne groźby”

“Bezwstydnymi groźbami” nazywa “New York Times” zapowiedź zawetowania przez Polskę i Węgry unijnego budżetu oraz Funduszu Odbudowy.

“New York Times” (NYT) w komentarzu redakcyjnym, pod którym podpisuje się cały dział opinii, jest zarezerwowany dla wyrażenia zdania w najważniejszych kwestiach.

Po latach pasywnego przyglądania się, jak nacjonalistyczne rządy Węgier i Polski podkopują demokratyczne rządy prawa, Unia Europejska w tym roku w końcu powiedziała dość i zadeklarowała, że pieniądze z unijnego budżetu i specjalnego koronawirusowego funduszu pomocowego będą zależne od przestrzegania przez każdy kraj członkowski rządów prawa – przytacza fragment Gazeta Wyborcza.

Amerykański dziennik pisze, że Polska i Węgry “bezwstydnie odpowiedziały groźbami zawetowania kolejnego siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej i funduszy pomocowych”. NYT stwierdza, że UE powinna się twardo sprzeciwić i zmusić oba kraje, aby się wycofały. Dziennik przypomina, że Polska i Węgry to jedyne w historii UE państwa, wobec których zastosowano procedurę z art. 7 traktatu o UE.

Jeśli Węgrom i Polsce uda się to, co w zasadzie sprowadza się do szantażu, inni wahający się członkowie – Słowenia odniosła się już z sympatią do ich sprawy – podążą za nimi i liberalna demokracja zrobi poważny krok w tył – przestrzega NYT.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie