Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński użyje wyborczej broni atomowej? “PiS dzięki temu wygra wybory”

Jarosław Kaczyński cały czas rozważa przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Ale prezes ma jeszcze jedną wyborcza zagwozdkę. Chodzi o zmianę ordynacji.

Wielkim orędownikiem zmiany ordynacji wyborczej jest Paweł Kukiz. Rockman w zasadzie od początku swej politycznej kariery promuje jednomandatowe okręgi wyborcze. Dokonując politycznej umowy z Kukizem, PiS obiecało, że poprze jego pomysły w zamian za pomoc w głosowaniach. Rockman ze swojej części umowy się wywiązał, teraz oczekuje, że partia rządząca zmieni ordynację wyborczą z proporcjonalnej na mieszaną.

Do takiego ruchu ma zresztą namawiać Kaczyńskiego Jacek Kurski.

Twierdzi, że PiS dzięki temu wygra wybory i utrzyma samodzielną władzę na trzecią kadencję – mówi w rozmowie z „Wprost” polityk Zjednoczonej Prawicy. Jeśli zmiana by się dokonała, część posłów byłaby wybierana tak jak teraz, część – w okręgach jednomandatowych. W Sejmie istnieje parlamentarny zespół ds. zmiany ordynacji, który pracuje nad tym rozwiązaniem, ale nie było sygnału politycznego do skierowania projektu do pierwszego czytania.

PiS z jednej strony musi spłacić dług zaciągnięty u Kukiza, z drugiej – prezes wcale nie musi palić się do wyborczych zmian. Nowogrodzka musi sobie przekalkulować, czy nowa ordynacja opłaca się nie tyle partii, co jej władzom.

Teraz każdy lider może nagradzać działaczy za wierność i pracę dla partii, „biorącymi” miejscami na liście wyborczej. A przy jednomandatowych okręgach wyborczych trzeba by wystawiać tych, którzy są pracowici, popularni i cieszą się sympatią obywateli, a nie lidera partyjnego, bo mierni, bierni ale wierni raczej nie zdobędą mandatu w okręgu jednomandatowym – tłumaczy rozmówca „Wprost”. Aż przypominają się słowa wicerzecznika PiS. Radosław Fogiel przyznał, że partia nie zatrudnia ekspertów w danych dziedzinach, bo… ich sposób myślenia jest sprzeczny z programem PiS.

Źródło: Wprost

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie