Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński się doigrał? Unia może zablokować fundusze dla Polski jeszcze w tym miesiącu

Mechanizm warunkowości, który powiązał wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem rządów prawa, może zostać uruchomiony już w tym miesiącu, twierdzi POLITICO Playbook. W praktyce może to uderzyć w Polskę i Węgry. Komisarz ds. sprawiedliwości Vĕra Jourová mówi, że “przygotowania do uruchomienia warunku praworządności są zbyt zaawansowane, abyśmy z nich nie skorzystali”.

KE vs. polski rząd

Komisja Europejska jest ponoć gotowa do tego, by przelać Polsce środki na odbudowę gospodarki po pandemii. Pieniądze mogą trafić do Warszawy już w listopadzie.

Warunkiem jest jednak to, by polski rząd zgodził się na prawnie wiążący krok w celu przywrócenia rządów prawa w kraju, czyli zaprzestanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, pisze POLITICO Playbook.

Polskie władze mają też nie lada przeciwnika, którym jest Vĕra Jourová, komisarz ds. wartości i przejrzystości.

Cokolwiek robię w Polsce, mam na uwadze, że co najmniej połowa populacji popiera wartości UE – powiedziała Jourová w wywiadzie dla Playbooka. Dodała, że nie chce karać zwykłych polskich obywateli. – Bruksela nie stworzyła tego dylematu. To produkcja krajowa dla krajowych celów politycznych – dodała.

Plan UE

Plan UE jest oparty na tzw. “kamieniach milowych”, czyli etapach działań polskiego rządu i wypłat środków.

– Kamienie milowe będą opierać się na orzeczeniu TSUE, co oznacza, że polska Izba Dyscyplinarna musi zaprzestać wszelkich działań, a Warszawa powinna zreformować Izbę – wyjaśniła Jourová.

W praktyce miało wyglądać to tak, że nasz rząd ma zgodzić się sugestie UE i po wspomnianej reformie Izby, otrzyma unijne środki.

Tyle że jednocześnie Bruksela przygotowuje się do uruchomienia nowego unijnego mechanizmu warunkującego, który wiąże wypłaty funduszy UE z przestrzeganiem rządów prawa.

Przygotowania do uruchomienia warunku praworządności są zbyt zaawansowane, abyśmy z nich nie skorzystali – powiedziała Onetowi komisarz Jourová. – Pociąg toczy się już z dużą prędkością i nie da się go zatrzymać – ostrzegła.

Źródło: Onet, POLITICO Playbook

Zdjęcie: Flickr

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie