Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński przerywa milczenie! Prezes wypowiedział się ws. Polexitu. “Chcemy pozostać suwerennym państwem”

Piotr Drabik

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Sytuacja musi być podbramkowa skoro sam prezes musi się tłumaczyć z Polexitu.

Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu na którym PiS-owski walec ma zamiar przepchać ustawę podatkową, która będzie obowiązywała od nowego roku. Zapowiadają się intensywne trzy dni. Ostatni tydzień stał pod znakiem Ryszarda Terleckiego i Marka Suskiego atakujących Unię Europejską.

Jeden daje do zrozumienia, że podoba mu się Brexit, drugi opowiada w malignie o “unijnej okupacji”.

Sytuacja stała się chyba podbramkowa, bo sam Jarosław Kaczyński postanowił przeciąć spekulacje na temat Polexitu. Problem polega na tym, że prezes stara się nie dostrzegać genezy całotygodniowej debaty o Polexicie. A może Polska Agencja Prasowa (PAP) tak pytała prezesa, żeby nie powiązać przypadkiem duetu Terlecki-Suski z wyprowadzaniem Polski z Unii Europejskiej?

Jarosław Kaczyński został zapytany przez PAP, czy PiS wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej “jak sugeruje część polityków opozycji”?

– Nie będzie żadnego Polexitu. To wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas. Jednoznacznie widzimy przyszłość Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie jesteśmy zdecydowanie za tym, aby doprowadzić do zakończenia kryzysu jaki widzimy w Unii Europejskiej. Traktaty w niemałym stopniu przestają obowiązywać, albo są wykorzystywane pretekstowo. Zasada równości państw też jest łamana i to w sposób bardzo drastyczny. Widać też tendencje do instrumentalizacji UE przez najsilniejsze państwa, w szczególności jedno – Niemcy. Temu musimy się przeciwstawiać. Jesteśmy za tym, by unijne traktaty zostały odpowiednio doprecyzowane tak, aby różnego rodzaju nadużycia były radykalnie utrudnione – powiedział Jarosław Kaczyński. – Chcemy być w Unii, a jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem. Chcemy by to, co zostało w traktatach zawarte, było bardzo ściśle przestrzegane – podkreślił.

Prezes został także zapytany o brak brukselskiego zielonego światła dla Krajowego Planu Odbudowy (KPO), stanowiącego podstawę do uruchomienia unijnych funduszy. –  Jasne, że wolałbym, aby był już zatwierdzony, ale z mojej wiedzy wynika, że żadnych merytorycznych zastrzeżeń nie ma – powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że jest bardzo duża szansa, żeby KPO został w niedługim czasie zatwierdzony.

Źródło: PAP.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie