Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński nie ma pojęcia, jak powstrzymać spadek poparcia dla PiS. Ten sondaż przynosi mu kolejne złe wiadomości

W sondażach różnych ośrodków nastąpiła wyraźna zmiana trendu. Wczorajszy sondaż prezydencki wskazał, że Dudę popiera obecnie mniej Polaków niż troje kandydatów opozycji – Małgorzatę Kidawę Błońską, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia. Daje to nadzieję na zwycięstwo opozycyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki. Dziś portal wp.pl informuje o kolejnym badaniu, tym razem dotyczącym poparcia dla partii politycznych. Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość straciłoby większość w Sejmie gdyby wybory odbyły się w tym tygodniu!

Dla portalu wp.pl sondaż przeprowadził Polski Instytut Spraw Publicznych. W badaniu wyraźnie zmniejszyła się przewaga PiS nad drugą w kolejności Koalicją Obywatelską. Chociaż PiS zachowałby najwyższy wynik, to poparcie spadło poniżej 40%. Wydaje się, że partii Jarosława Kaczyńskiego zaszkodziło zamieszanie wokół posłanki Lichockiej i przede wszystkim dwóch miliardów złotych, które poszły na TVP zamiast zasilić szpitale onkologiczne.

Na PiS zagłosowałoby 38,5 proc. z ankietowanych, na Koalicję Obywatelską natomiast głos ma zamiar oddać 31 proc. badanych. Tak małej przewagi PiS nad centrowo-prawicowym blokiem opozycyjnym nie było od dawna. To dobry znak dla zwolenników integracji polski z Europą i normalizacji sytuacji prawnej w kraju. Jednak to tylko zmiana tendencji, sondaż nie daje jeszcze opozycji przewagi niezbędnej do rządzenia.

Trzeci wynik odnotowałby wspólny komitet wyborczy Lewicy. Głos na blok Biedronia, Czarzastego i Zandberga oddałoby 13,5 proc. Polaków. Za Lewicą uplasowała się Konfederacja i właśnie to ugrupowanie odegrałoby kluczową rolę po wyborach. Odpływ wyborców PiS nastąpił prawdopodobnie właśnie do elektoratu Konfederacji, co tak naprawdę nie zmienia sytuacji politycznej w Polsce. Blok partii skrajnie prawicowych od początku deklarował, że jego celem jest współrządzenie z PiS, a nie współtworzenie rządu z partiami dzisiejszej opozycji.

Stawkę zamyka Koalicja Polska Kukiza z PSL. Na zieloną koalicję głos oddało by niecałe 8 proc. głosujących. Sytuacja zmienia się dynamicznie, jednak sondaż pokazuje tylko tendencje i przed wyborami prezydenckimi wiele może się zmienić. Wszystko zależy od jakości przekazu partii opozycyjnych. Jeżeli utrzymają dobry poziom komunikacji, trend może zamienić się w stałą tendencję spadkową dla PiS.

źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie