Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński na łopatkach! Zjednoczona opozycja daje łupnia PiS-owi [SONDAŻ]

Grand Warszawski/ Shutterstock

Gdyby niemal cała opozycja utworzyła jedną listę, wygrałaby wybory. Na takową głosowałoby ponad 90 proc. wyborców KO, Polski 2050 i Lewicy. Przynajmniej to wynika sondażu Ipsos dla OKO.press

Badanie Ipsos, które przewraca stolik

Po stronie opozycji trwa debata, w jaki sposób walczyć o głosy w kolejnych wyborach. Choć Donald Tusk apeluje o zjednoczenie, sytuacja nadal nie jest jasna. W sporej mierze z powodów politycznych.

Choćby Polska 2050 obawia się wspólnej listy, bowiem wie, że wtedy może czekać ją los np. Nowoczesnej. Po prostu jej wyborcy uznają, że partia nie ma znaczenia, skoro nie potrafi budować samodzielnych list. Czy jednak faktycznie tak jest? Nowy sondaż może zmienić sposób patrzenia na sprawę polityków z niemal wszystkich ugrupowań.

W badaniu Ipsos, ale w „zwykłym sondażu partyjnym”, poparcie dla opozycji wyglądało następująco: KO – 26 proc., Polska 2050 – 13 proc., Lewica – 9 proc. i PSL – 4 proc. Daje to razem 52 proc. głosów, czyli 231 posłów (plus jeden Mniejszości Niemieckiej).

Ciekawiej robi się w wariancie koalicyjnym. Wtedy opozycja miałaby aż 263 mandaty.

Czy więc badanie Ipsos ostatecznie pokazuje kierunek, w którym opozycja powinna iść? Warto przyjrzeć się przepływom elektoratów.

Elektorat PiS głosowałby nadal na PiS, ale tylko w 86 proc. Dlaczego? Przy większym bloku opozycji aż 6 proc. osób zadeklarowało poparcie właśnie dla KO i sojuszników. 3 proc. nie poszłoby na wybory, kolejne 3 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć”, 1 proc. wskazał Konfederację, 1 proc. – „inną partię” .

Elektorat Konfederacji w 83 proc. głosowałby nadal na Konfederację, ale 11 proc. przenosi głos na koalicję opozycji. 6 proc. deklarowało, że na takie wybory nie pójdzie.

Elektoraty opozycyjne w większości poparłyby wspólną listę:

  • wyborcy Koalicji Obywatelskiej aż w 98 proc. głosowaliby na szerszą koalicję; Lewicy – w 94 proc. (3 proc. deklaruje, że w takim wariancie nie idzie na wybory); Polski 2050 – w 93 proc. (4 proc. rezygnuje z głosowania, a 3 proc. się waha).
  • zwolennicy PSL w 77 proc. stoją przy koalicji, ale 15 proc. z nich głosuje na PiS.

Teraz zobaczmy, kto głosowałby nadal na PiS.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie