Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński ma problem z Przyłębską. Ważna ustawa może zostać podważona przez Trybunał Konstytucyjny

Julia Przyłębska persona non grata w Niemczech? Reputacji prezes w Europie nie da się uratować
fot. trybunal.gov.pl

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z konstytucją ustawy dezubekizacyjnej powinno być formalnością. Okazuje się, że sznurki za które pociąga Kaczyński wypadają mu z rąk.

W 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował się zwrócić z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego w związku z wątpliwościami, czy ustawa dezubekizacyjna jest zgodna z art. 2 Konstytucji. Rozpatrzenie sprawy przez TK po raz kolejny zostało zdjęte z wokandy, ponieważ towarzyskie odkrycie Jarosława Kaczyńskiego przestaje panować nad sędziami.

Przyłębska irytuje nawet sporą grupę sędziów z nadania PiS, którzy nie zamierzają dłużej kierować się jej wskazaniami.(…)Sędziom nie podoba się apodyktyczny styl rządów Przyłębskiej, w dodatku część profesorów — w tym Wyrembak i Muszyński — kwestionuje jej kompetencje prawne.

Pani prezes jest tylko magistrem prawa – pisze Onet.pl.

Z informacji Onetu wynika, że Julia Przyłębska o ustawie dezubekizacyjnej rozmawiała z Jarosławem Kaczyńskim, który wyraził obawy, że sędziowie mogą ją uznać za niekonstytucyjną – (…)doszło do tego, że Przyłębska nie jest w stanie zagwarantować prezesowi oczekiwanego orzeczenia – czytamy. Przyłębska próbowała doprowadzić trikami prawnymi do umorzenia sprawy, ale okazało się, że umorzenie popiera mniejszość sędziów.

Gdyby Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją, otworzyłoby to drogę do wytaczania spraw o odszkodowania. Obcięcie emerytur objęło około 40 tys. osób. W Sądzie Okręgowym w Warszawie jest ponad 5 tys. spraw, w których emerytowani funkcjonariusze zdecydowali się odwołać od ustawy dezubekizacyjnej.

Źródło Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie