Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński ma problem. Koalicjanci nie poprą jednak Nowego Ładu?

PiS
Flickr.com/PiS

Koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości mają buntownicze nastroje w sprawie poparcia Nowego Ładu. Między formacjami trwają negocjacje.

Nowy Ład to nowe otwarcie gospodarcze po pandemii. Dla Prawa i Sprawiedliwości, a przede wszystkim dla premiera Mateusza Morawieckiego, jest sprawą o znaczeniu fundamentalnym. Pochodną powodzenia programu jest utrzymanie przez szefa rządu swojego stanowiska. Ale zarówno Porozumienie, jak i Solidarna Polska zgłaszają swoje uwagi.

Porozumienie ma zastrzeżenia do składki, a partia Ziobry nie chce słyszeć o takiej polityce klimatyczno-energetycznej, jak wynika z Nowego Ładu – mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną polityk z prawicy.

Głównymi założeniami Nowego Ładu są zmiany w systemie podatkowo-składkowym, a to nie podoba się Porozumieniu Jarosława Gowina. Z nieoficjalnych informacji wynika, że głównymi beneficjentami nowego systemu byłyby osoby zarabiające do ok. 3 tys. zł miesięcznie, a koszty zmian poniosłyby osoby zarabiające co najmniej 8 tys. zł. PiS myśli o likwidacji ryczałtowej składki na zdrowie lub znacznej podwyżce ryczałtu dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Na stole leżą różne warianty.

Są luki w systemie, warto je zmniejszać. Ale ta propozycja powoduje, że mniej zamożna część zyska, a ta ciut zamożniejsza straci. To polityka, która prowadzi do tego, że nie opłaca się ciężko pracowaćmówi polityk Porozumienia.

Solidarna Polska nie widzi przeszkód, aby poprzeć zmiany w składkach i podatkach. Nowy Ład ma być oparty w części na Krajowym Planie Odbudowy, z którego pieniądze w znacznej części mają być przeznaczone na transformację klimatyczno-energetyczną. To punkt któremu sprzeciwia się formacja Zbigniewa Ziobry – Te pieniądze można lepiej wykorzystać – mówi polityk Solidarnej Polski. Nowy Ład ma być przedstawiony w najbliższą sobotę.

Źródło Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie