Gospodarka

Kaczyński ma dla Was miłe prezenty na 2021 r. Przedstawiamy nowe podatki i daniny, które weszły w życie w nowym roku

Miało być tak pięknie. Miało nie być nowych podatków. Jak jest? Odwrotnie. Dziś ekonomiści wyliczają, ile nowych danin zapłacimy od 2021 r.

Podatki, daniny, opłaty

Rząd unika słowa “podatek”.

W to miejsce mamy więc “opłaty” czy “daniny”. Wszystko to sprowadza się jednak do jednego – płacenia przez podatników więcej.

W 2021 r. wzrośnie np. koszt samej energii elektrycznej. Chodzi o tzw. opłatę mocową. Ma ona pozwolić na finansowanie utrzymywania rezerw energii przez elektrownie węglowe. Jej wysokość będzie zależna od rocznego zużycia prądu.

Do tego dojdzie opłata OZE. Wyniesie w 2021 r. 2,2 zł za każdą MWh.

Mało tego, rząd szuka pieniędzy w wymianie oleju. Od nowego roku wymiana oleju silnikowego zostanie obłożona specjalną opłatą depozytową. “Proponowana wysokość maksymalna opłaty depozytowej to 10 zł za litr. (…) W aktualnych warunkach rynkowych, wymogi zachowania odpowiedniej proporcji do ceny nowego oleju, jak również rynkowej wartości oleju zużytego, uzasadniają wprowadzenie opłaty na poziomie ok. 4,50 zł za 1 litr” – czytaliśmy w projekcie ustawy.

Inne podatki i anulowanie ulgi

Podążmy tym szlakiem dalej. Od 2021 r. znika ulga abolicyjna, która to została wprowadzona w 2008 r. jako metoda na wyrównanie sytuacji podatkowej osób pracujących w różnych krajach za granicą.

Nie, to nadal nie koniec….


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie