Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński kończy urlop. I będzie miał co robić, bo koalicjanci rozrabiają

Prezes Prawa i Sprawiedliwości wraca z urlopu i będzie się musiał zmierzyć ze Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem, aby sformułować nową umowę koalicyjną – pisze Wirtualna Polska.

Na razie Jarosław Kaczyński wypoczywa z Joachimem Brudzińskim na Pomorzu Zachodnim, co zostało uwiecznione na zdjęciach opublikowanych przez eurodeputowanego. Zaraz po powrocie z wakacji prezes będzie musiał zakopać topór wojenny w obozie władzy – pisze Wirtualna Polska (WP.pl). A jest z tym trochę roboty, bo szczególnie swoją niezależność demonstruje Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro.

Minister Sprawiedliwości co chwilę szachuje premiera Mateusza Morawieckiego. Na drugi dzień po wyborach prezydenckich “Wiadomości” TVP zaatakowały szefa rządu za wykupywanie reklam w mediach, które nie wspierają rządu. To efekt taktycznego sojuszu między Jackiem Kurskim i liderem Solidarnej Polski. Doszło do tego, że Kaczyński musiał tupnąć nogą i od miesiąca TVP nie zaprasza do swoich flagowych programów polityków związanych z ministrem sprawiedliwości.

Ziobro rozpętał także wojnę światopoglądową, aby bronić tradycyjnych wartości. Opowiedział się za wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej, co miało postawić w niezręcznym położeniu Morawieckiego. Ale PiS zawsze może polegać na przejętym Trybunale Konstytucyjnym i to tam premier skierował do rozpatrzenia konwencję. Po unijnym szczycie szef rządu został zaatakowany za zgodę na powiązanie funduszy unijnych z praworządnością, ale zapewniał, że nic takiego nie ma miejsca, wbrew głosom jakie płynęły z Brukseli. Solidarna Polska warunkowo przyjęła te wyjaśnienia.

Teraz Kaczyński musi posprzątać ponieważ obaj koalicjanci nie zgadzają się m.in. na uszczerbek w liczbie posiadanych ministerstw – Puzzle nie są poukładane, mało kto coś wie, póki co jest bałagan – mówią WP.pl politycy Zjednoczonej Prawicy. Rozmówcy portalu dodają, że Kaczyński na pewno ma już jakiś plan, tylko nie wiadomo czy zdoła do niego przekonać obu koalicjantów.

Minister Rozwoju złożyła deklarację, która rozsierdziła Ziobrę Solidarna Polska chce odejścia z rządu Jadwigi Emilewicz, która na jednym ze spotkań ze swoimi partyjnymi kolegami miała powiedzieć, że Porozumienie powinno stać się politycznymi zapleczem premiera Mateusza Morawieckiego – pisze WP.pl. To przemawia za wręczeniem Gowinowi teki wicepremiera. Z drugiej strony Morawiecki wolałby w rządzie Emilewicz i tu prezes Kaczyński będzie musiał wybierać, aby wszystkich pogodzić.

W ostatnim czasie w mediach pojawiają się plotki o kuszeniu przez PiS ludzi z PSL-u. To element nacisku na Zbigniewa Ziobro – Status naszych relacji określiłbym jako: “skomplikowane” – mówi polityk PiS o relacjach z Ziobrą. Problem polega na tym, że PSL nie chce się wiązać z PiS-em i Ziobro o tym wie, więc nadal licytuje wysoko.

Źródło WP.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie