Polityka

Kaczyński już wie, że przegra. Tygodniowy przegląd sondaży

Kaczyński już wie, że przegra. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr/KPRM

Piątkowe wystąpienie prezesa Kaczyńskiego w Jachrance podczas posiedzenia klubu Prawa i Sprawiedliwości zostało zmiażdżone przez komentatorów. Że defensywne, że nudne, że wreszcie podobne do mowy pogrzebowej.

Jednak nie należy się temu zbytnio dziwić, ponieważ sytuacja polityczna stała się bardzo niekorzystna dla partii rządzącej i były premier zaczyna zdawać sobie sprawę, że jego przegrana w wyborach parlamentarnych jest coraz bardziej realna.

Zjednoczona opozycja gromi PiS

Prawdopodobieństwo przegranej potwierdza najnowszy sondaż Pollster przeprowadzony dla „Super Expressu”. Pokazuje on dobitnie, że zjednoczenie opozycji ma sens, ponieważ startując wspólnie, PO, .N, PSL, SLD oraz Razem uzyskują aż 50 proc. poparcia! PiS przy takim froncie wypada solidnie, bo otrzymuje 38 proc. poparcia, jednak może zapomnieć o sprawowaniu władzy, zwłaszcza że jego potencjalny koalicjant ugrupowanie Kukiz 15’ może liczyć tylko na 8% poparcia.

To badanie to jasny przekaz wysłany przez społeczeństwo, że opozycja musi się dogadać niezależnie od turbulencji, takich jak przejście posłów .Nowoczesnej do klubu PO-KO, bo w ten sposób nie tylko da się pokonać PiS , ale można uzyskać nawet większość konstytucyjną!

Co z ustawą antyaborcyjną

Kilka dni temu media obiegła wiadomość o założeniu partii przez ludzi Rydzyka. W Prawie i Sprawiedliwości zawrzało, ponieważ ich doktryna wojenna nie pozwala na istnienie jakiegokolwiek ugrupowania na prawo od nich. Jedną z przyczyn takiego zachowania, oprócz oczywiście kasy, jest brak procedowania przez PiS ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Instytut SW „Research” postanowił więc, na zlecenie rp.pl, spytać Polaków, co sądzą na temat zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Prawie połowa respondentów (48 proc.)uważa, że ustawa antyaborcyjna powinna być złagodzona. Co czwarty ankietowany (26 proc.) jest zdania, że w obecnym kształcie jest ona odpowiednia. Tylko 12 proc. chciałoby jej zaostrzenia, a 14 proc. nie ma opinii w tej sprawie.

Macron mocno traci, a Brytyjczycy nie chcą odchodzić

Ostatnie wydarzenia we Francji dobitnie pokazują, że zdobycie władzy to jedno, a jej sprawowanie i utrzymanie to drugie. Trudno przewidzieć dokąd państwo nad Loarą zaprowadzi ten swoisty bunt społeczny, jednak prezydent z tak niskim zaufaniem społecznym może mieć problem z utrzymaniem obecnego kursu. Bo okazuje się, iż jedynie 23 proc. Francuzów jest obecnie zadowolonych z tego, jak swój urząd sprawuje prezydent Emmanuel Macron-wynika z sondażu Ifop-Fiducial dla “Paris Match” i Sud Radio. W ciągu miesiąca liczba zadowolonych z prezydenta zmniejszyła się o sześć punktów procentowych, a z premiera – o 10 punktów procentowych.

Natomiast Brytyjczycy zdają się żałować swojej decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej. W grudniu odsetek Brytyjczyków, którzy chcieliby pozostania w UE, przekroczył 50 proc. – wynika z sondażu BMG Research dla “The Independent”. Obecnie za opuszczeniem UE opowiada się 40 proc. ankietowanych. Pozostali nie mają w tej kwestii jednoznacznej opinii lub odmawiają odpowiedzi na pytanie.

Źródło: se.pl  rp.pl

Fot.: Flickr.com/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie