Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński jest zdeterminowany, by wprowadzić Lex TVN. Gowin już usłyszał ultimatum?

Bez zmiany kursu rządy PiS upadną? Wicepremier wzywa do potraktowania opozycji poważnie
fot. flickr/Sejm RP

Wygląda na to, że Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy, by Lex TVN weszło w życie. Jest na tyle zdeterminowany, że zaryzykuje przyszłość Zjednoczonej Prawicy, oferując Jarosławowi Gowinowi ultimatum.

Głosowanie w sprawie zaproponowanej przez PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która uderza w TVN, prawdopodobnie będzie ostatecznym sprawdzianem Jarosława Gowina. Porozumienie ogłaszało, że sprzeciwia się projektowi w zaproponowanej w PiS formie i zaproponowało poprawki, dzięki którym ustawa nie uderza w TVN. Właścicielem stacji jest amerykański koncern Discovery, sprawa mocno zaniepokoiła więc amerykańską administrację.

Wygląda jednak na to, że Jarosław Kaczyński jest zdeterminowany, by wykończyć znienawidzoną stację, nawet kosztem relacji z USA, które zawsze przedstawiane były przez PiS jako kluczowy sojusznik.

Wydawało się, że nowelizacja nie ma szans przejść przez Sejm, że wobec buntu Porozumienia PiS nie znajdzie większości. Według informacji Onetu Kaczyński szykuje więc dla Gowina ultimatum – albo zagłosuje za Lex TVN, albo straci fotel wicepremiera. To może być ostateczny sprawdzian dla lidera Porozumienia, który od dawna balansuje na granicy odejścia z rządu. Gowin potrafił pomóc w zablokowaniu wyborów kopertowych w maju 2020 roku, ale też z koalicji rządzącej nie wyszedł, wciąż więc legitymizuje szkodliwe dla państwa działania władzy.

Kaczyński musi mieć przygotowany plan B na wypadek, gdyby Gowin powiedział jednak „nie” uderzającemu w TVN prawu. PiS kusi więc niektórych posłów Konfederacji, głosy ma zapewnić też Paweł Kukiz, który ma z partią rządzącą umowę o współpracy. Ale Kukiz może mieć swoje żądania, a PiS spełniać czyichś żądań nie lubi. A może partii rządzącej znów niespodziewanie pomoże Lewica? Ten scenariusz w rozmowie z Onetem wykluczył szef sejmowego klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie