Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński chce wyrzucić Ziobrę? Wszystko może rozstrzygnąć się już w tym tygodniu

Jarosław Kaczyński wytacza przeciwko Zbigniewowi Ziobrze najcięższe działa. Czy minister sprawiedliwości da się zastraszyć?

Śledząc informacje dochodzące w ciągu ostatnich dni z okolic Nowogrodzkiej, można dojść do wniosku, że sytuacja w koalicji rządzącej zrobiła się bardzo dynamiczna. Partia władzy doszła do budżetowej ściany i potrzebuje odblokowania pieniędzy z popandemicznego Funduszu Odbudowy.

Przyspieszone wybory

4 maja minął rok, jak Sejm ratyfikował Fundusz Odbudowy. Przez ten czas Polska nie zobaczyła ani eurocenta z wielomiliardowej unijnej pomocy. Dość dużych rozmiarów cegłę przyłożyła do tego Solidarna Polska. Jeżeli obóz władzy się nie pospieszy, to te środki mogą być utracone w całości. Dlatego PiS bierze rozpęd i straszy koalicjanta.

W weekend pojawiła się informacja o możliwości wyciągnięcia z sejmowej zamrażarki wniosku o samorozwiązanie Sejmu, złożonego przez PSL w październiku ubiegłego roku. Do przeprowadzenia takiej operacji potrzebne jest 307 głosów, a więc muszą go poprzeć również posłanki i posłowie opozycji. Przy tym wariancie nowe wybory mogłyby się odbyć nawet przed wakacjami.

Wylecicie z koalicji

W najbliższą środę odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński chce w maju przeforsować przez Sejm ustawą likwidująca Izbę Dyscyplinarną SN i z nadzieją spojrzeć na Brukselę, która nadal trzyma pod kluczem pieniądze z Funduszu Odbudowy. Potrzebuje do tego jedności, więc zaprosił wszystkich na pogadankę mobilizacyjną.

Ale za kulisami nadal trwa nieformalne wywieranie presji na Zbigniewa Ziobrę. Było straszenie wcześniejszymi wyborami, a teraz dochodzi kolejna broń z prezesowskiego arsenału.

Jak informuje “Super Express”, Jarosław Kaczyński rozważa wyrzucenie Solidarnej Polski z koalicji. Żeby go jeszcze bardziej zhańbić, chce zrzucić na formację Zbigniewa Ziobry niepowodzenia Zjednoczonej Prawicy.

Według gazety, prezes PiS szykuje sobie alternatywę, którą jest budowanie po przyszłych wyborach koalicji na bazie PSL i… Jarosława Gowina.

Czytaj również:

Źródło: SE.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie