Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński bardzo chce Glapińskiego. Suweren nie podziela fascynacji prezesa [SONDAŻ]

Flickr.com/Kancelaria Premiera

Podnoszenie stóp, inflacja i drożyzna rządzącym najwyraźniej nie przeszkadzają. PiS chce aby Adam Glapiński został na stanowisku szefa NBP. Głosowanie w czwartek. Tymczasem Polacy już pokazali, że mają inne zdanie i prawie 3/4 z nas Glapińskiego nie chce.

PiS nie widzi problemu

Muchomor, stand-uper albo drukarz – internauci dla Adama Glapińskiego są bezlitośni. Trudno się dziwić, skoro obiecywał, że stopy procentowe nie wzrosną, a wzrosły. Przekonywał też, że sytuacja Polski jest “najlepsza od czasów rozbiorów”, a jego wypowiedzi stają się pożywką dla memów. Jednak rząd i PiS już widzą go na fotelu Prezesa NBP II kadencji. Podobnie prezydent, który jeszcze w styczniu zgłosił kandydaturę Glapińskiego.

Polacy Glapińskiego nie chcą

Polacy oceniają Adama Glapińskiego negatywnie, aż 70 proc. nie chcę aby pozostał na fotelu szefa NBP – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. Tylko 6 proc. zdecydowanie popiera tę kandydaturę.

Glapiński nie walczy z inflacją

Polacy są także zdania, że Glapiński oraz Rada Polityki Pieniężnej nie radzą sobie z inflacją, która w  kwietniu wynosiła już 13 proc. a końca wzrostu cen nie widać.

Tylko w ciągu miesiąca ceny wzrosły o 2 proc.,  kiedy  roczny cel NBP to 2,5 proc.,

Tylko 20 proc. ankietowanych uważa, że Adam Glapiński i RPP skutecznie walczą z inflacją. Przeciwnego zdania jest 72,4 proc. badanych (w tym 60 proc. jest zdecydowanie krytycznych). 7,6 proc. nie jest w stanie ocenić.

Kredyty coraz droższe

Ponad połowa Polaków chce, by państwo wsparło zadłużone osoby w związku z podwyżką stóp procentowych. 26,2 proc. uważa, że zdecydowanie powinno pomóc, a 32,6 proc. – że raczej powinno pomóc.

Przeciwne pomocy jest 32,2 proc. ankietowanych, z czego 8,7 proc. zdecydowanie uważa, że państwo nie powinno wspierać kredytobiorców.  9,1 proc. badanych nie ma zdania.

Głosowanie nad drugą kadencją Adama Glapińskiego jutro. Poparcie dla szefa NBP zapowiedział już Kukiz 15, więc Glapiński może być spokojny.

Czytaj również:

Żródło: Rmf24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie