Polityka i Społeczeństwo

Kaczyński błysnął poradą ws. aborcji, Ordo Iuris kontratakuje. Instytut chce wielkich zmian w prawie aborcyjnym

Protest
Shutterstock

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, wzrosła liczba Polek wyjeżdżających na zabiegi za granicę. Ordo Iuris chce to ukrócić.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, Polki wyszły w proteście na ulice. Konsekwencją orzeczenia jest również wzrost liczby wyjazdów za granicę w celu wykonania zabiegu. Organizacje pomagające Polkom w takich wyjazdach przeżywają oblężenie. To niepodoba się skrajnie prawicowym prawnikom z Ordo Iuris.

Ordo Iuris zaczyna wieloetapową kampanię, której celem jest ukrócenie wyjazdów Polek na aborcję za granicę, sprzedaży leków do aborcji farmakologicznej oraz antykoncepcji awaryjnej – informują WysokieObcasy.pl

Jak podkreślają WysokieObcasy.pl, organizacja profesonalnie zabiera się za zwalczanie turystyki aborcyjnej. To np. powołanie się na orzeczenie Sądu Najwyższego z 2014 r., mówiące, że przekazanie numeru telefonu do zagranicznych klinik i organizacja wyjazdu jest przestępstwem z art. 152 KK: kto pomaga kobiecie w wykonaniu aborcji, nawet za jej zgodą, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ordo Iuris uważa, że czeskie i słowackie prawo pozwala na wykonanie aborcji, ale nie w przypadku pobytów krótkoterminowych. – Uważają oni, że wyjazd Polki tylko na zabieg narusza tamtejsze ustawy. Z pomocą prawników czeskich i słowackich Ordo Iuris chce doprowadzić do zamknięcia drzwi lecznic dla pacjentek z Polskiczytamy w WysokichObcasach.pl

Do tego dochodzi sprzedaż środków do aborcji farmakologicznej w internecie. Ordo Iuris uważa, że jest to nielegalny obrót produktami niewiadomego pochodzenia. Kolejnym argumentem jest RODO. Chodzi o infolinie prowadzone przez organizacje pomagające Polkom w wyjazdach. Według Ordo Iuris, dane osobowe są przetwarzane w sposób niedopuszczalny. Ponadto chcą ustalić, czy rozmowy spełniają procedury porady lekarskiej.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie