Gospodarka

Już wiadomo, kto sfinansuje obietnice PiS. Tak, to możesz być TY, szykuje się gigantyczna podwyżka w ZUS!

Już wiadomo, jak PiS sfinansuje swoje wyborcze obietnice. Przedsiębiorco, przygotuj się na gigantyczną podwyżkę składek ZUS!

„Rzeczpospolita” donosi, że w następnym roku przedsiębiorców czeka rekordowa podwyżka składek ZUS. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały przelewać co miesiąc blisko 1400 złotych! A mowa o kwocie bez uwzględnienia składki zdrowotnej, która też podrosła przez zapisy Polskiego Ładu.

Z publikacji „RZ” wynika, że kwota składki na ZUS wyniesie 1398,84 zł. Jak podkreśla gazeta, takiej podwyżki w historii jeszcze nie było. Wynika z tego, ZUS wzbogaci się o ok. 2,5 mld złotych. Składki wzrosną o 15,5 proc., co w skali roku daje 2250 zł. Oczywiście podwyżka wynika z prognozy przeciętnego wynagrodzenia, które ma w przyszłym roku wynieść 6839 zł.

Ale to przecież nie koniec wydatków. Już w tym roku wzrosła składka zdrowotna. Przepisy Polskiego Ładu zakładają, że wynosi ona 9 procent od dochodu (skala podatkowa) i 4,9 proc. (liniowo). Dodatkowo części wydatków na składkę zdrowotną nie można już odpisać od podatku dochodowego.

Taki niekończący się wzrost wszelkich danin nakładanych na przedsiębiorców będzie przekładał się na wzrost cen, a miliardy złotych, jakie wpłyną do ZUS, zostaną bardzo szybko rozdane jako świadczenia socjalne – zauważa Przemysław Pruszyński, szef departamentu podatków w Konfederacji Lewiatan. PiS nie potrafi walczyć z inflacją w inny sposób, niż rozdawanie pieniędzy, co jest tylko napędzaniem problemu. Ale obietnice – a zbliżają się wybory! – trzeba jakoś sfinansować. Wygląda na to, że już wiadomo, kto zapłaci za rozdawnictwo PiS. Przedsiębiorcy.

Czytaj również:

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie