Już kręcą nowych „Samych swoich”! Reżyser Artur Żmijewski szczerze: nie zamierzamy konkurować z trylogią

W Muzeum Wsi Kieleckiej ruszyły zdjęcia do filmu „Sami swoi. Początek”. Kilka słów o produkcji powiedział reżyser Artur Żmijewski.

Nowi „Sami swoi”

Jest w polskiej kinematografii kilka takich filmów, które bez krzty przesady można uznać za kultowe. „Miś”, „Rejs”, „Brunet wieczorową porą”, „Nie lubię poniedziałku” czy „rozmowy kontrolowane” to dzieła, które znają kolejne pokolenia Polaków. Do tej listy śmiało można dołączyć całą trylogię wyreżyserowaną przez Sylwestra Chęcińskiego przedstawiającą perypetię rodzin Karguli i Pawlaków – „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”.

I wydawać by się mogło, że są to tak kultowe filmy, że nikt nie będzie miał śmiałości, by brać się za ich kolejną część. Tym bardziej, że minęło 50 lub więcej lat od momentu ich powstania. A jednak, od kilku tygodni było wiadomo, że ruszają zdjęcia do prequela „Samych swoich”, w którym widzowie poznają wcześniejsze losy rodów Pawlaka i Kargula.

Nowa część „Samych swoich” powstaje w parku Etnograficznym w Tokarni pod Kielcami. Jak podaje serwis naekranie.pl scenariusz na podstawie własnej książki „Czyim ja żyłem życiem” przygotował Andrzej Mularczyk. Za kamerą w filmie fabularnym zadebiutuje Artur Żmijewski (wyreżyserował do tej pory kilka odcinków „Ojca Mateusza”).

Artur Żmijewski reżyseruje

– Nie zamierzamy konkurować z trylogią, ponieważ jest ona czymś zupełnie osobnym. Nasz film opowiada o kilkudziesięciu latach życia Pawlaków i Karguli w Krużewnikach, czyli w miejscu mitycznym, o którym się mówi w trylogii, ale jest pokazywany szczątkowo. To jest kompletnie inny film, inna opowieść, owiana w kompletnie innych czasach – zaznaczył reżyser filmu Artur Żmijewski, cytowany przez wirtualnemedia.pl.

O kulisach produkcji opowiedzieli też członkowie ekipy filmowej, którzy zaprosili niedawno dziennikarzy na plan. – Spotkaliśmy się na castingu i od razu znienawidziliśmy się, i tak dostaliśmy te role – żartują aktorzy Karol Dziuba i Adam Bobik, którzy wcielą się w Kargula i Pawlaka. – Dobrze wiemy, że każda część jest kultowa i byłoby to z góry skazane na porażkę. Chcemy oczywiście zagrać najlepiej, jak potrafimy i mamy nadzieję, że dostarczymy dużo rozrywki oraz wzruszeń – dodali.

Wiadomo, że akcja filmu „Sami swoi. Początek” została ograniczona do czasów sprzed II wojny światowej i kończy się w momencie, kiedy rodziny Pawlaków i Kargulów wyruszają z Kresów na Ziemie Odzyskane. Tym samym poznamy także młodych Witię Pawlaka i Jadźkę Kargulową, których w 1967 roku grali niedawno zmarli Jerzy Janeczek i Ilona Kuśmierska.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *