Polityka i społeczeństwo

Jutro pierwsza niedziela z zakazem handlu. Oto najzabawniejsze sposoby na obejście przepisów uchwalonych przez dobrą zmianę

Już jutro pierwszy w tym roku dzień z zakazem handlu w niedzielę. Z tej okazji galerie handlowe postanowiły rzucić wyzwanie nowym przepisom. Jedna po drugiej pojawiają się informacje o kolejnych placówkach, które zamierzają nic sobie nie robić z ustawy autorstwa “Solidarności”. W kategorii obchodzenia nowych przepisów przoduje Warszawa, gdzie otwarta będzie Arkadia, Galeria Mokotów czy Galeria Północna na Białołęce. W ich ślady idzie wrocławska Wroclavia, czy Silesia City Center w Katowicach. Mechanizm jest we wszystkich placówkach podobny – otwarte będą sklepy, w których za kasą staną ich właściciele. Czynne będą też usługi typu: kina, gastronomia, banki, fryzjer dla dzieci, myjnia samochodowa, apteka. Wszystko jest pokłosiem faktu, że galerie handlowe nie pełnią tylko jednej funkcji, ale posiadają także ofertę usługową i rozrywkową.

Jednak w szczególny sposób zakaz handlu ośmiesza decyzja Galerii Blue City w stolicy. Blue City poinformowała, że najemcy sami podejmują decyzję, czy mogą prowadzić działalność zgodnie z ustawą. Galeria nie ograniczyła się wyłącznie do tego. Zapowiedziała ponadto, że nie zamierza rezygnować z imprez dedykowanych promowaniu odwiedzenia placówki w niedzielę:

“Planujemy nadal organizować i promować imprezy, z których Blue City słynie, również w niedzielę. Liczymy na to, że ciekawa tematyka eventów oraz informacja o otwartych lokalach skłonią klienta do odwiedzenia Centrum, pomimo zamknięcia części punktów handlowych”.

W powyższy sposób galeria idzie jawnie w przeciwnym kierunku do założeń twórców ustawy, pomimo zakazu promując dalsze koncentrowanie życia mieszkańców wokół placówki handlowej. Blue City stara się przy tym stworzyć także nową ofertę handlową, którą zachowa swoją atrakcyjność dla konsumenta:

“Niewykluczone, że Blue City będzie w te dni jedynym miejscem na Ochocie, w którym będzie można kupić świeżą żywność prosto od producenta”.

Tym samym widać wyraźnie, ze placówki handlowe rozważają nowe formy współpracy, które pozwolą ominąć obowiązujące przepisy. Ciekawy ruch wykonała tutaj Galeria Metropolia w Gdańsku, która w celu ominięcia zakazu handlu stwierdziła, że jest… dworcem. Władze placówki dla zachowania pozorów uruchomią nawet w tym czasie dwie kasy biletowe. Na tego typu działania przyzwolenie dała zresztą sama Państwowa Inspekcja Pracy, która uznała, że nawet sklepy takie jak Biedronka, zlokalizowane na dworcach, mogą być otwarte w niedzielę.

Lista obiektów, które będą starały się omijać zakaz handlu, będzie z całą pewnością rosła. Temat będzie żywy przez najbliższe miesiące, kiedy to kluczowe okaże się, czy Polacy zaakceptują ograniczenia w handlu. Jeśli społecznego przyzwolenia nie będzie, to nie ma wątpliwości, że na popyt klientów będą pojawiały się nowe kreatywne sposoby zapewnienia podaży.

Źródło: money.pl

fot. Tomasz Bidermann/ Shutterstock

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie