Polityka i Społeczeństwo

Julia Przyłębska to ma ciężkie życie. W TVP pożaliła się na swój los

Flickr.com/Senat RP

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska była w poniedziałek gościem “Wiadomości”. Tematem rozmowy była m.in. aktualna sytuacja polityczna w Polsce. Prawniczka żaliła się na los sędziów TK, którzy, jak powiedziała, są poddawani nieustannym represjom.

Przyłębska ma ciężkie życie?

Prezes Julia Przyłębska mówiła w wywiadzie dla TVP Info, jakie ma ciężkie życie. Nie podoba jej się, że obecna opozycja nazywa Trybunał Konstytucyjny “trybunałem Julii Przyłębskiej”.

To jest Trybunał Konstytucyjny wybrany zgodnie z regułami określonymi przez naszą Konstytucję. Składa się z 15 niezależnych, niezawisłych sędziów. Każdy z tych sędziów ma jeden glos. Głos prezesa Trybunału jest równoważny ze wszystkimi innymi. Jest to 15 odważnych sędziów, którzy codziennie poddawani są olbrzymiej presji, właściwie niespotykanej chyba w żadnym z krajów Unii Europejskiej. To, co w tej chwili dzieje się, jeśli chodzi o próbę ingerowania w orzekanie Trybunału, właśnie poprzez różne groźby, poniżania, podważanie statusu sędziów, w mojej ocenie jest bezprecedensowe, nie powinno mieć miejsca i świadczy źle nie o sędziach Trybunału, ale o tych wszystkich, którzy takich rzeczy się dopuszczają – stwierdziła Przyłębska.

Walka o prawdę

Dodała, że sędziowie TK są w jej oczach bohaterami.

– Jest trudno, ale tak jak powiedziałam sędziowie są odważni w walce o prawdę. Prawda nie obroni się sama, my musimy o nią walczyć. Sędziowie TK radzą sobie z tym. Ze smutkiem przyjęłam list byłych sędziów TK do obecnie orzekających, na temat tego, jaki mają wydać wyrok. Nie będę ukrywać, że jestem zdruzgotana – przyznała.

Podkreśliła, że sędziowie w stanie spoczynku próbują wywrzeć presję na obecny skład TK.

Zapomniała dodać, że obecna krytyka ze strony m.in. KO nie wzięła się z niczego, ale z faktu, że TK stał się narzędziem w walce politycznej, jaką prowadzi PiS.

Sam Jarosław Kaczyński nazywał z kolei Przyłębską mianem jego “towarzyskiego odkrycia”, czym podkreślił jego osobisty stosunek do jej osoby. Na pewno nie poprawił tym jej wizerunku.

Źródło: TVP Info

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie