Polityka i Społeczeństwo

Joanna Mucha chce wybić się na niezależność. Manifestacja programowa to początek

Wszystko zaczęło się w ubiegły wtorek od konferencji Joanny Muchy w Sejmie, na której opisała założenia swojego programu i oznajmiła, że przedstawi go liderom partii opozycyjnych. W jej ocenie jest konieczność, żeby określić plan na najbliższe 25 lat. “To nasze pokolenie czterdziestolatków, powinno wziąć na siebie trud przygotowania takiego planu, programu i przekonania Polaków do jego realizacji”. Oznajmiła również, że spotkała się w tej sprawie z Grzegorzem Schetyną, który przyjął jej propozycję z dużym zainteresowaniem.

Po konferencji Polska Agencja Prasowa zapytała liderów Platformy Obywatelskiej, co sądzą o propozycji posłanki. Grzegorz Schetyna – “Bardziej oceniłbym go jako wizję, pewnego rodzaju spojrzenie na przyszłość. To taki zarys programu. Przekażemy go do komisji programowej, bo przygotowujemy program na 21 października.” W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik, Jan Grabiec – “Dwa tygodnie temu rozmawialiśmy o kwestiach programowych, odbywały się również spotkania różnych gremiów decyzyjnych (…) Do tej pory nie mieliśmy okazji się z tym zapoznać, więc dobrze by było, by w tych gremiach te przemyślenia zostały zaprezentowane„. Mniej wyrozumiały był Sławomir Neumann – “Platforma Obywatelska ma program “Polski po PiS”, przyjęty w zeszłym roku na konwencji w Gdańsku, znajduje się na stronie PO. (…) Jest zawieszony na stronie Platformy, można się z nim zapoznać. Jak już pani poseł Mucha ma z tym problem, to mogę wskazać miejsce”. Można odnieść wrażenie, że modne ostatnio wybijanie się na samodzielność nie zostało z wielkim entuzjazmem przyjęte wśród najważniejszych polityków Platformy.

W środę Gazeta Wyborcza opublikowała manifest Joanny Muchy i już w pierwszych akapitach posłanka atakuje doktrynę partyją – “Dzisiaj władzy totalnej musi przeciwstawić się nie tak zwana totalna opozycja, lecz opozycja konstruktywna. W żadnym wypadku nie może to być opozycja wobec wczorajszych i dzisiejszych wyborców PiS.” I dalej pisze – “Przez ostatnie trzy dekady zmiany w Polsce definiowała logika transformacji określonej trzema wektorami: demokracja, rynek, Europa. (…) Nie uniknęliśmy jednak błędów, więc nie dziwmy się, że ten okres przez wielu naszych współobywateli został zapamiętany jako czas wyrzeczeń, drapieżności i niesprawiedliwości. W końcu powiedzieli “dość”.” To tylko bardzo wąski fragment całego manifestu. Dzień później na łamach Wyborczej ukazuje się pełen zachwytów tekst Marka Beylina – “(…)Mimo tych uszczerbków manifest Muchy to najlepsze dokonanie ideowe Platformy. Mam nadzieję, że świadczy on o szerszej woli zmian w tej partii. (…) Ponieważ tylko z odnowioną i prospołeczną Platformą mamy szanse wygrać z PiS. (…)”.

Wczoraj Krytyka Polityczna opublikowała wywiad z Joanną Muchą w którym nie szczędzi uszczypliwości całej opozycji. Wywiad nie skupia się tylko na krytyce, prawie w całości jest poświęcony podwalinom programowym ale są jednak “momenty” – “Mam wrażenie, że opozycja cały czas nie zrozumiała, dlaczego przegrała. (…) Chodzę i opowiadam o tym programie, ale odnowa języka opozycji nikogo nie interesuje. To scenariusz, powiedzmy wprost, przegranej. Przegranej w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Bo jeśli ktoś zakłada, że trup PiS-u sam przypłynie Wisłą, to niech nie liczy, że wydarzy się to przy okazji najbliższych wyborów” – tłumaczyła Joanna Mucha.

Pod tekstem udostępniamy linki do manifestu programowego oraz wywiadu, żeby móc sobie wyrobić zdanie. Celowo nie skupiłem się na programie, ponieważ chodziło mi uchwycenie początku “kociołu” w Platformie, który z zacisznych gabinetów zaczyna się przenosić do mediów. Do tej pory tylko spekulowano o konflikcie między zakonem Grzegorza Schetyny i czterdziestolatkami wspieranymi po cichu starszymi członkami partii. “To jest propozycja zmiany myślenia i działania opozycji, zamiar zmian w partii na młodych” – mówi CrowdMedia.pl anonimowo polityk Platformy i dodaje – “Jeżeli Schetyna tego nie zrozumie, to powstanie opozycja młodych.”. Na razie są manifesty oraz założenia programowe. Gdy program będzie gotowy w PO chwycą za szable, ale nie pobiegną z nimi na PiS, tylko na siebie.

Więcej: wyborcza.pl, krytykapolityczna

fot. wikimedia

Twitter: https://twitter.com/BWicinski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie