Polityka i Społeczeństwo Wojna

Jeszcze niedawno taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia! Ukraińcy szykują się do potężnej kontrofensywy?

Ukraińcy mają coraz więcej sukcesów na froncie. Czują się na tyle mocni, że zapowiadają wielką kontrofensywę. Padła data jej rozpoczęcia.

Ukraińska armia odnosi coraz więcej sukcesów na froncie. Celem Rosji jest opanowanie wschodniej Ukrainy, ale nie idzie im to tak, jak sobie zaplanowali.

Według amerykańskiego wywiadu ich działania zbrojne są już opóźnione o dwa tygodnie. Analiza brytyjskiego wywiadu wskazuje, że ruscy stracili już jedną trzecią wojsk, których użyli na początku inwazji.

Rosyjskiej armii nie udało się zdobyć Charkowa i zostali odrzuceni na kilkanaście kilometrów przez ukraińskie siły. Dwa dni temu w sieci pojawił się krótki filmik, jak brygada ochotników z Charkowa dociera do rosyjskiej granicy i symbolicznie wbija słupek graniczny.

Lanie, jakie sprawili Ukraińcy Ruskim podczas próby przeprawy przez Doniec, odbiło się szerokim echem nie tylko na Zachodzie, ale także wśród rosyjskich blogerów. Według szacunków, batalionowa grupa taktyczna straciła około 70 pojazdów i została uszczuplona o tysiąc żołnierzy podczas jednego ataku. W praktyce oznacza to, że jej zdolność bojowa jest równa zeru.

Szykuje się ukraińska ofensywa

Jeszcze ponad miesiąc temu, po zmianie przez Kreml planów inwazyjnych, można było przeczytać, że na wschodzie Ukrainy Sowieci szykują się do potężnego natarcia. Ruska armia ruszyła, ale sprawie prowadzona przez Ukraińców obrona manewrowa sprawiła, że kacapstwo zostało powstrzymane, a wojna znalazła się punkcie patowym.

Ukraińcy podbudowani zwycięstwami czują się na tyle mocni, że zapowiadają wielką kontrofensywę – W połowie lipca ukraińskie siły będą gotowe do przeprowadzenia szerokiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim najeźdźcom – zadeklarował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Jak dodał, termin ten jest uwarunkowany napływającymi na Ukrainę dostawami ciężkiego uzbrojenia od zachodnich partnerów. W ocenie polityka “pierwsze naprawdę duże dostawy sprzętu dotrą na Ukrainę nie wcześniej, niż w lipcu”.

Czytaj również:

Źródło: Wirtualna Polska

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie