Polityka i Społeczeństwo

Jest reakcja Morawieckiego na głośny wywiad nt. Turowa! Ambasador poniesie konsekwencje

Ambasador RP w Czechach Mirosław Jasiński poniesie konsekwencje głośnego wywiadu dla „Deutsche Welle”. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania dyplomaty.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej. Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy – poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

To efekt głośnego wywiadu, którego Mirosław Jasiński udzielił dla „Deutsche Welle”. Oceniał w nim negocjacje polskiego rzadu z Czechami w sprawie Turowa.

Bądźmy więc uczciwi i przyznajmy, że powodem sporu była jednak arogancja pewnych ludzi. (…) Przede wszystkim z dyrekcji kopalni. Potem jest dyrekcja PGE, a całe lata świetlne dalej ministerstwa i premier – stwierdził ambasador, czym wywołał oburzenie polityków obozu rządzącego. O tym, że wypowiedź ambasadora zagraża polskim interesom pisali m.in. Jacek Sasin i Janusz Kowalski. Anna Zalewska nazwała wywiad „zdradą dyplomatyczną” i domagała się „natychmiastowej dymisji” ambasadora. Witold Waszczykowski apelował do Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudy o „pilną reakcję”.

I ta reakcja nastąpiła, o czym poinformował we wspomnianym wyżej tweecie Piotr Müller. Jak dowiedział się Onet, to Morawiecki zdecydował wcześniej o nominacji Jasińskiego na ambasadora RP w Czechach. Objął tę funkcję w listopadzie 2021 roku.

Nie żałuję tego, co powiedziałem. Sprawę Turowa należy załatwić, bo kładzie się cieniem na naszych relacjach z Czechami – tak Jasiński skomentował decyzję premiera w rozmowie z Onetem.

https://twitter.com/JKowalski_posel/status/1479096252197441545?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1479096252197441545%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FMTBglxaV_%2F

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie