Polityka i Społeczeństwo

Jest porozumienie ws. paszportów covidowych! Wiemy, kiedy certyfikaty będą gotowe do użytku

Thanakorn.P / Shutterstock

W tym tygodniu wypracowano unijny kompromis w sprawie paszportów covidowych. Już wiadomo kiedy certyfikaty wejdą w życie.

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego, portugalskiej prezydencji w Radzie UE oraz Komisji Europejskiej w czwartkowe popołudnie wypracowli niformalne porozumienie w sprawie certyfikatów covidowych.

Certyfikaty będą zawierały informację o szczepieniu, (kiedy podano szczepionkę i jakiego rodzaju), wynikach ewentualnych testów na covid czy przebytej chorobie skutkującej nabyciem przeciwciał.

– Biały dym: zawarliśmy porozumienie w sprawie wniosku Komisji dotyczącego unijnego certyfikatu cyfrowego – poinformował Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości.

https://twitter.com/dreynders/status/1395420352143138820

Certyfikaty będą miały postać kodów QR z dodatkowym zwykłym opisem np. co do rodzaju i daty szczepionki, czyli całość graficznie będzie podobna np. do biletów lotniczych ściąganych na telefony komórkowe. Jednak certyfikaty covidowe będzie można także wydrukować i z taką kartką stawiać się np. na lotnisku – informuje Deutsche Welle.

Paszporty umożliwiające swobodniejsze podróżowanie po Europe wejdą w życie pod koniec czerwca. Rada UE zatwierdziła nowe reguły sanitarne, które w wkrótce powinny przyspieszyć otwieranie – bez wymogu kwarantanny – granic zewnętrznych Unii dla w pełni zaszczepionych podróżnych np. z USA albo Wielkiej Brytanii.

Źródło: Deutsche Well:e

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie