Polityka i Społeczeństwo Wojna

Jest odpowiedź USA i NATO na żądania Rosji! Jak zareaguje Moskwa?

Rosja otrzymała pisemną odpowiedź na swoje żądania. – Podtrzymaliśmy fundamentalne zasady i zaproponowaliśmy własne propozycje – poinformował sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Anthony Blinken.

Rosyjski dziennik „Kommiersant” doniósł, że do rosyjskiego MSZ trafił dokument z pisemną odpowiedzią na żądania Rosji ws. „gwarancji rosyjskiego bezpieczeństwa”. Przypomnijmy, że Moskwa domaga się od Zachodu prawnych gwarancji nierozszerzania NATO na Wschód, zwłaszcza jeśli chodzi o Ukrainę. Do tego Sojusz ma wycofać swoją infrastrukturę do stanu sprzed 1997 r.

Ambasador USA w Rosji, John Sullivan, przekazał rosyjskiemu MSZ dwa dokumenty.

Jeden zawiera odpowiedź ze strony USA, drugi – NATO.

W pisemnej odpowiedzi na propozycje Rosji podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy – poinformował sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Anthony Blinken. Jak podkreślił, zaproponowano Moskwie środki zapewniające wzajemną transparentność w sprawie sił na Ukrainie. W dokumencie znalazły się też propozycje dotyczące wzajemnych ograniczeń, jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe i kontrolę zbrojeń. Zapewnił też, że nie ma mowy o „zamykaniu otwartych drzwi NATO”.

Dokument jasno wykłada niektóre podstawowe zasady, co do których jesteśmy zobowiązani i które podtrzymamy i zawiera wiele z tego, co zostało powiedziane publicznie, w tym przeze mnie w ostatnich dniach i tygodniach – podkreślił Blinken.

Pozostaje pytanie, jak odpowiedzi NATO i USA wpłyną na napiętą sytuację na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Moskwa zgromadziła tam już ponad 100 tysięcy żołnierzy. Rozpoczęły się też morskie manewry na morzach Bałtyckim, Barentsa i Czarnym.

W zależności od odpowiedzi USA, MSZ oraz inne resorty przygotują dla prezydenta Władimira Putina propozycje w sprawie dalszych działań – mówił w Dumie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jak stwierdził, jeśli odpowiedź Zachodu nie będzie „konstruktywna”, Rosja podejmie „właściwe kroki”.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie