Polityka i Społeczeństwo

Jest nowy sondaż poparcia. PiS rozbija opozycję w drobny mak

Czym bliżej jesiennych wyborów, pracownie badania opinii publicznej będą publikowały więcej sondaży dot. preferencji politycznych Polaków. Okazuje się jednak, że niekwestionowanym liderem na partyjnej pozostaje nadal PiS.

Kto w Sejmie?

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższych dniach, na listę wyborczą PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia (czyli Zjednoczoną Prawicę) zagłosowałoby aż 44 proc. Polaków. Dziś wynika to z najnowszego sondażu Kantar dla “Faktów” TVN i TVN24. Koalicja Obywatelska – czyli PO, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska – mogłaby liczyć z kolei na 27 proc. głosów. Podium domyka Lewica (SLD, Wiosna, Razem) z poparciem 11 proc. badanych.

Możliwe, że na sejmowych korytarzach zobaczylibyśmy też polityków z Konfederacji (KORWiN, Ruch Narodowy), na którą chce oddać głos 5 proc. ankietowanych. To realny wynik. W wyborach do europarlamentu koalicja zdobyła niewiele mniej, zaś trochę głosów odebrał jej wtedy Kukiz’15 i Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego.

… A kto poza?

Kto zaś nie wszedłby do Sejmu? Wiele wskazuje na to, że porażkę może jednak ponieść sojusz PSL i Kukiz’15, na który chce zagłosować jedynie 4 proc. badanych. PSL traci prawdopodobnie elektorat na rzecz PiS. Kukiz’15 stracił zaś zapewne wiarygodność w oczach wyborców po tym, jak zaczął budować alians w ludowcami, których parę lat temu określał jako „mafię”.

Także Bezpartyjni Samorządowcy nie mają szans na sukces z wynikiem na poziomie 1 proc.

Sondaż Kantar dla “Faktów” TVN i TVN24 został przeprowadzony w dniach 12-13 sierpnia 2019 r. na próbie 1003 osób.

Polaryzacja 

Po analizie powyższych wyników widać, że polska scena polityczna wyraźnie się polaryzuje. Mamy więc Zjednoczoną Prawicę, Koalicję Obywatelską i Lewicę, która może powrócić do Sejmu. Niepewne pozostają losy Konfederacji. Największy elektorat popiera jednak dwie pierwsze siły.

Z drugiej strony polaryzacja nierzadko kończy się efektem odwrotnym. Powstaniem nowych ruchów na scenie politycznej. Dziś jest oczywiście za późno na budowę nowych ugrupowań. Mocny wynik PiS w kolejnych wyborach może jednak pobudzić do działania nowe grupy osób. Implikacje tych decyzji mogą być przełomowe…

Źródło: TVN

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie