Polityka i Społeczeństwo

Jest nowy sondaż! Jarosław Kaczyński ma duży powód do obaw

Zaledwie 3 % straty do prowadzącego w sondażu Prawa i Sprawiedliwości miałaby koalicja złożona z Platformy Obywatelskiej, PSL i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To zła wiadomość dla PiS, bowiem taka koalicja jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na nadchodzące wybory.

W najnowszym sondażu pracowni Kantar, którego wynik podało w poniedziałek Radio ZET, 40 proc. wyborców deklaruje oddanie głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego. Jednak prezes PiS nie bez powodu zachęca swoich działaczy do wytężonej pracy. Tuż za partią rządzącą ze stratą zaledwie 3 pp. znalazła się bowiem koalicja PO-PSL-SLD.

Z kolei rozbicie opozycji, czyli wariant, w którym każda z formacji idzie do wyborów osobno, to scenariusz na pewną klęskę. W najgorszej opcji do Sejmu weszłyby tylko PiS i PO, co dałoby dobrej zmianie szasnę na zdobycie większości konstytucyjnej! 

Warto dodać, że na dziś żadnej koalicji jeszcze nie ma. Lider Wiosny Robert Biedroń kusi SLD wizją wielkiej koalicji lewicy, a PSL waha się, czy nie pójść do wyborów samodzielnie. Wcześniej lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadał, że nie ma mowy o koalicji z lewicą, choć komentatorzy dodają, że miał na myśli Wiosnę Roberta Biedronia. Arytmetyka oraz obowiązująca w Polsce ordynacja wyborcza pozostają jednak nieubłagane, jasno wskazując, że tylko silna koalicja ma szansę nawiązać równorzędną walkę z PiS.

Gdyby natomiast PO poszła do wyborów osamotniona, mogłaby liczyć na 26 proc. głosów. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja zarówno SLD, jak i PSL. Obie formacje znalazłyby się pod progiem wyborczym, a jedyne na co mogą liczyć to przekroczenie progu 3 proc. i zdobycie dofinansowania z budżetu państwa. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że ten wariant oznaczałby dla obu partii polityczną śmierć.

Do Sejmu samodzielnie weszłyby za to Wiosna i Kukiz’15. Robert Biedroń i spółka mogą liczyć na około 6 proc. wyborców, podobnie jak ekipa Pawła Kukiza, choć oba ugrupowania ledwo co lawirują ponad progiem, mogą w każdym momencie osunąć się w otchłań…

źródło: Radio ZET

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie