Polityka i Społeczeństwo

Jest nowy sondaż! Czy karty zostały rozdane?

Już w niedzielę czeka nas finał walki o Sejm i Senat. 13 października poznamy wstępne wyniki wyborów. Jak na razie prezentują się słupki sondażowe poszczególnych partii?

Walka do ostatnich dni?

Lider nadal stoi na szczycie podium i nic nie wskazuje na to, by ktoś mógł mu zaszkodzić. Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. I to z wynikiem poparcia partii przez aż 42 proc. Polaków. Na granicy progu wyborczego balansują zaś dwa komitety wyborcze. To dane, jakie wynikają z sondażu Kantar dla “Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM.

PiS „zarobił” nawet  1 pkt proc. więcej respondentów niż w poprzednim sondażu, jaki przeprowadzał Kantar. Drugie miejsce to oczywiście Koalicja Obywatelska, którą popiera 29 proc. ankietowanych (tym samym też zarejestrowano wzrost o 1 pkt proc.). Na podium mieści się też Lewica z 13 proc. głosów.

Sondaż Kantar pokazuje, że szanse na wejście do Sejmu ma też Konfederacja. Tu wszystko oprze się jednak o miejsca po przecinku, bowiem ten komitet cieszy się poparciem 5 proc. wyborców. Z kolei w parlamencie zabrakłoby posłów PSL-Koalicja Polska. 4 proc. to wynik zbyt niski, by udało się im wejść.

Aż 78 proc. Polaków deklaruje, że na pewno weźmie udział w nadchodzących wyborach. Z badania wynika też, że 18 proc. osób planujących głosować dopuszcza możliwość zmiany swoich preferencji. Pytaniem bez odpowiedzi jest to, czy można im wierzyć…

Wspomagany komputerowo sondaż telefoniczny Kantar dla “Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM został zrealizowany w dniach 1-5 października 2019 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1005 osób. Możliwy błąd pomiaru wynosi ok. 3 pkt proc.

Karty są rozdane?

Czy więc karty do gry zostały już rozdane i wszystko jest jasne? W demokracji nigdy nie można tak mówić. Teoretycznie wiele może się jeszcze zdarzyć. A jak na wynik KO wpłyną ostatnie, kontrowersyjne słowa Lecha Wałęsy? Przekonamy się w niedzielę.

 Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie