Polityka i Społeczeństwo

Jest decyzja Sejmu ws. projektu całkowicie zakazującego aborcji. Co postanowili posłowie?

Obywatelski projekt ustawy skrajnie zaostrzającej prawo aborcyjne został odrzucony przez Sejm. Przeciwko projektowi, podobnie jak opozycja, opowiedziało się większość posłów PiS.

Posłowie zaczęli debatę nad kontrowersyjnym projektem w środę wieczorem. Projekt fundacji Pro-prawo do Życia zakłada praktycznie całkowity zakaz aborcji. Do Kodeksu karnego wpisuje definicję dziecka poczętego, a aborcja ma być traktowana jak zabójstwo. Za jej dokonanie ma grozić kara od 5 do 25 lat więzienia.

Nie było niespodzianką, że odrzucenie projektu postulowali politycy opozycji, ale swoją postawą zaskoczyło PiS.

Działając w duchu odpowiedzialności i interesu społecznego kierownictwo klubu PiS upoważniło mnie do skierowania do pani marszałek wniosku o odrzucenie w całości w pierwszym czytaniu tego projektu – poinformowała z mównicy sejmowej Anita Czerwińska.

W czwartek projekt ostatecznie został odrzucony. Zagłosowało za tym 361 posłów, w tym 155 z PiS. Za dalszym procedowaniem opowiedziało się 48 osób, w tym 41 z PiS, m.in. Bartłomiej Wróblewski, Dominika Chorosińska i Anna Maria Siarkowska. Wsparło ich 6 polityków Konfederacji oraz jeden niezrzeszony – Łukasz Mejza. Od głosu wstrzymało się 12 posłów.

W Sejmie RP jest 48 posłów, którzy chcą karać kobiety 25. latami więzienia, jeśli usuną ciążę pochodzącą z gwałtu. A 12 posłów nie wie, czy jest za, czy przeciw – skomentowała na Twitterze Izabela Leszczyna z KO.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie