Polityka i Społeczeństwo

Jerzy Owsiak nie traci wiary. Jego apel do Dudy poruszy każdego, oprócz prezydenta

– Pan prezydent nie dba o zdrowie Polaków. Chciałbym, żeby to zawetował, ale tego nie zrobi – powiedział w programie „Fakty po Faktach” Jurek Owsiak o ustawie, zgodnie z którą władza przyznała TVP dwa miliardy złotych dotacji. Opozycja chciała, by ta kwota trafiła na onkologię. Teraz wszystko w rękach Andrzeja Dudy.

Jurek Owsiak krytycznie o “strategii onkologicznej”

To jednak nie wszystko. Szef WOŚP powiedział, że podczas 27 lat swojej działalności organizacja zebrała zaledwie połowę sumy, która mogła teraz być wydana na onkologię. Na rzecz onkologii z miliarda złotych jego fundacja wydała 133 miliony złotych. Krótko mówiąc: przed Dudą historyczna decyzja.

Zapytany o to, jak przekonałby Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy, Owsiak przypomniał o zamykanych oddziałach szpitalnych w całej Polsce. – Weźmy szpital w Ustrzykach Dolnych. Graliśmy piękny mecz, pan był kapitanem drużyny (mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją WOŚP i TVN – przyp. red.). Dzięki tej inicjatywie trafiła tam karetka – mówił do dziennikarza Grzegorza Kajdanowicza.

Wszedł też na temat “strategii onkologicznej”, o której mówi teraz prezydent Andrzej Duda. W opinii prezesa WOŚP, “taka strategia nie istnieje”.Mamy gigantyczne kolejki. Brakuje 60 tysięcy lekarzy w Polsce. Mówmy o 2 miliardach a nie 5, które są gdzieś zapisane w pamięci – podkreślił stanowczo.

“Dwa pokolenia dzieci czekają na pomoc psychologa”

Jurek Owsiak wspomniał przy okazji o planowanej na 12 marca konferencji w Senacie. Ma ona dotyczyć problemu psychiatrii dziecięcej w Polsce. Jak mówił gość TVN, jest to wspólna inicjatywa marszałka Tomasza Grodzkiego oraz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak twierdzi, aż 600 tysięcy dzieci w Polsce potrzebuje dziś pomocy psychologa. Do tego w skali roku w naszym kraju rodzi się 300 tysięcy dzieci, czyli na pomoc czekają dwa pokolenia najmłodszych.

Na koniec Owsiak zaapelował do Andrzeja Dudy. – Proszę zawetować tę ustawę. Ja na to liczę, miliony Polaków na to liczą – powiedział prezes WOŚP.

Co zrobi Duda?

Co jednak zrobi Duda? Politycy opozycji sugerują, że on sam jest w pewnym potrzasku. Jeśli nie podpisze ustawy, bez TVP ma mniejsze szanse na sukces wyborczy. Jak zaś pokazują sondaże, jego poparcie jest niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Choć zapewne wygra I turę wyborów, II może już zakończyć się jego porażką. W takich warunkach nie może ignorować wsparcia mediów publicznych. Słowa Owsiaka o tym, że głowa państwa „nie dba o zdrowie Polaków” należałoby sformułować inaczej. Jeśli narracja opozycji jest prawdziwa, dla Dudy ważniejsza jest po prostu jego wygrana.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie