Polityka i Społeczeństwo

Jej wybór na I prezes SN wywołał kontrowersje. Teraz pojawiła się sprawa jej zarobków w ministerstwie sprawiedliwości

Manowska
YouTube/ PRESS.WARSZAWA

Nie milkną echa wyboru profesor Małgorzaty Manowskiej na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego. Nie bez znaczenia dla przeciwników tej decyzji jest fakt, że sędzia zarobiła około 120 tysięcy złotych z pracę przy resorcie sprawiedliwości.

Andrzej Duda powołał profesor Małgorzatę Manowską na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego, choć większą liczbę głosów uzyskał sędzia Włodzimierz Wróbel. Ostateczna decyzja należy do głowy państwa, lecz do tej pory prezydenci przyjmowali wynik głosowania. Andrzejowi Dudzie zarzuca się więc wybór z pobudek politycznych, po myśli PiS. Tym bardziej, że profesor Manowska była w latach 2006-07 zastępcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W środowisku jest postrzegana jako zaufana osoba ministra.

Sędziami SN niejednokrotnie byli ludzie z powiązaniami politycznymi. Gdy wykonuje się różne funkcje publiczne czy chociażby studiuje prawo, to takie powiązania naturalnie się tworzą. (…) Nie bywaliśmy z ministrem Ziobro u siebie na urodzinach – komentowała sprawę prezes Manowska w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Wątpliwości niektórych budzi też fakt, że prezes Manowska w latach 2016-18 pracowała przy ministerstwie sprawiedliwości. Portal WP poinformował, że według oświadczeń majątkowych sędzi, za udział w zespołach i komisjach egzaminacyjnych otrzymała 116,7 tysięcy złotych. W 2016 było to 47,8 tysięcy, rok później – 42,4 tysiące, a w 2018 – 26,5 tysiąca złotych.

Portal WP zapytał ministerstwo o pracę sędzi Manowskiej.

Wiedza i autorytet Pani sędzi Małgorzaty Manowskiej dają gwarancję zachowania najwyższych standardów rzetelności i prawidłowości w powierzanych jej zadaniach. Tym kierował się minister sprawiedliwości przy powoływaniu Pani sędzi Małgorzaty Manowskiej do komisji i zespołów egzaminacyjnych – odpowiedziało biuro prasowe ministerstwa sprawiedliwości.

Sędzia Małgorzata Manowska była powoływana do komisji i zespołów także w latach 2010-15. W latach 2017-18 pełniła między innymi funkcję przewodniczącej zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Do jej obowiązków należało układanie pytań z zakresu prawa i postępowania cywilnego na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich.

Na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego, prof. Manowska otrzyma około 28 tysięcy złotych miesięcznie.

Źródło: WP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie