Polityka i Społeczeństwo

Jędraszewski w oparach absurdu. Swoją dziwaczną teorią próbuje wyjaśnić, dlaczego na świecie pustoszeją kościoły

Flickr.com/Archidiecezja Krakowska

Arcybiskup Jędraszewski znów zabrał głos. Tym razem kontrowersyjny hierarcha postanowił poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego Kościół dotknięty jest kryzysem „postępującej laicyzacji”. I przedstawił swoją absurdalną teorię.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski udzielił wywiadu dla tygodnika „Sieci”, gdzie pochylił się nad stanem Kościoła. Hierarcha dostrzega problem, ale oczywiście buduje przy tym narrację o oblężonej twierdzy. Jak to zwykle bywa, to świat jest zły.

Jest sporo prawdy w stwierdzeniu, że Kościół w Polsce jest ostatnim na naszym starym kontynencie, gdzie ciągle trwa zmaganie. Myśmy jeszcze białej flagi nie wywiesili, nie poddali się, nie uznaliśmy, że trzeba słuchać świata. I jej nie wywiesimy, nie poddamy się – mówił Jędraszewski. Arcybiskup pokusił się też o diagnozę takiego stanu rzeczy. Dlaczego Kościół na świecie i w Polsce zmaga się z laicyzacją? Hierarcha przedstawił pewną absurdalną teorię.

Myślę, że jedną z przyczyn, dla których kościoły w Zachodniej Europie opustoszały, jest to, że uwierzono w psychoanalizę, a nie w łaskę odpuszczenia grzechów i pojednania z Panem Bogiem – stwierdził duchowny. – Dla mnie paradoksem jest to, że człowiek gotów jest odsłaniać przed psychoterapeutą najbardziej nieraz mroczne pokłady swojej osobowości, a z drugiej strony uważa, że skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania jest dużo trudniejsze, a przede wszystkim uwłacza jego godności – dodał hierarcha. Cóż za błyskotliwa analiza! A może warto spojrzeć na to szerzej, może nie tak ciasno, może warto poszerzyć horyzonty? Może ksiądz arcybiskup nie wie, ale dwie sprawy się nie wykluczają. Można iść na psychoterapię i do kościoła. Można iść tylko na terapię. A może ktoś chciał pójść do kościoła, szukać pocieszenia w trudnym stanie, ale akurat trafił na kazanie Jędraszewskiego i wolał już nie wracać? Ale nie, lepiej usprawiedliwiać kryzys jakimiś wydumanymi problemami z zewnątrz i okopać się w swojej twierdzy.

Ech, drogi Kościele, może naprawdę czas poszukać tej belki w swoim oku? Parafrazując bowiem słowa hierarchy, można zaryzykować twierdzenie, że jedną z przyczyn, dla których kościoły w Polsce pustoszeją, jest postawa abpa Marka Jędraszewskiego.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie