Polityka i Społeczeństwo

Jędraszewski jak fiskus? Kontrowersyjny hierarcha wprowadza… nowy podatek. “Potrzeba planu”

Flickr.com/Archidiecezja Krakowska

Kryzysowi nie oparł się nawet Kościół. I nie chodzi o kryzys wiary, a ten finansowy. Nic dziwnego, że arcybiskup Marek Jędraszewski wprowadził… nowy podatek.

Najpierw w kościelne finanse uderzyła pandemia, bo zmniejszyły się wpływy z tac. Potem przyszedł kryzys energetyczny, podwyżki cen energii i inflacja. Coraz więcej parafii narzeka na problemy finansowe. Jeden z małopolskich księży przyznał w rozmowie z Onetem, że rachunki skoczyły o blisko 300 procent.

Nic dziwnego, że arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski postawił wprowadzić… nowy podatek. Hierarcha wydał 12 września dekret, który zobowiązuje każdą parafię krakowskiej archidiecezji do oddawania na rzecz kurii dziesiątej części przychodów z prowadzonej działalności.

Chodzi o dodatkowe wpływy, jakie poszczególne parafie czerpią z dzierżawy nieruchomości, prowadzonych sklepików czy otrzymywanych w zamian za to, że na ich terenie stoją maszty telekomunikacyjne – wyjaśnia w rozmowie z Onetem rzecznik kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Jaki jest cel podatku? Chodzi o – jak czytamy w dekrecie – „pokrycie potrzeb diecezjalnych, m.in. wynikających z zasad sprawiedliwości oraz solidarności potrzeby wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej, konserwacji zabytków czy prowadzenia inwestycji sakralnych i remontów”.

Nowy podatek, w wysokości 10 proc., ma swoje uzasadnienie… w Piśmie Świętym. Rzecznik kurii przypomina o starotestamentowej dziesięcinie, czyli świadczeniu w wysokości dziesiątej części swojego dochodu na rzecz Kościoła.

Do nowego podatku krytycznie podchodzi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jego zdaniem chodzi o ściągnięcie dodatkowych pieniędzy do kurii.

Potrzeba planu naprawczego z prawdziwego zdarzenia. Trzeba przemyśleć jak zaradzić złej sytuacji finansowej, ale przy okazji zastanowić się, czy wszystkie wydatki kurii są zasadne ocenił ks. Isakowicz-Zaleski.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie