Polityka i Społeczeństwo Wojna

Jednak grozi nam nuklearny atak? Sugerowałyby to działania polskich władz

Polski rząd przygotowuje się na wypadek rosyjskiego ataku nuklearnego – podaje Onet. Takie wnioski płyną ponoć z planów, które polscy politycy przedstawili byłemu sekretarzowi obrony USA, który odwiedził Warszawę i Kijów.

Grozi nam atak nuklearny?

Christopher Miller pełnił obowiązki szefa Pentagonu w ostatnich miesiącach prezydentury Donalda Trumpa. Teraz był gościem w Warszawie.

Opowiedział o swej wizycie dziennikarzom POLITICO. Po spotkaniach z przedstawicielami polskiego rządu Miller odniósł wrażenie, że “Polska zdecydowanie obawia się, że Rosja zaatakuje Polskę i kraje bałtyckie”.

Ponoć “wysoki rangą przedstawiciel polskiego rządu opowiadał [Millerowi] o planie ciągłości operacji, jeśli Polska zostanie zaatakowana przy użyciu broni nuklearnej”.

Czym jest plan ciągłości? To procedura, którą dane państwo musi podjąć w razie ataku na wielką skalę. W praktyce określa, kto przejmuje obowiązki urzędników, którzy w wyniku ataku nie mogą dalej pełnić swoich obowiązków. 

Wizyta w Kijowie

Miller był również w Kijowie. Tam Ukraińcy przekazali mu, jaką broń w tej chwili potrzebują najbardziej. Podobno chodzi o: zestawy rakietowe dalekiego zasięgu, systemy obrony przeciwlotniczej zdolne do trafienia samolotów latających na dużej wysokości, samoloty szturmowe, samoloty myśliwskie oraz czołgi.

Miller jest zdania, że ukraińska armia szykuje się na zmianę w charakterze działań wojennych. Z wojny partyzanckiej ma przejść do regularnego konfliktu i starć dużych, ciężko uzbrojonych jednostek. Wszystko to będzie więc jeszcze mocniej przypominało działania znane nam z II wojny światowej.

Nie potrzebujemy więcej javelinów czy stingerów [wystrzeliwanych ręcznie rakiet przeciwczołgowych i przeciwlotniczych] — tak Miller opisał stanowisko ukraińskich wojskowych. — Potrzebujemy cięższego sprzętu.

Źródło: POLITICO

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie