Gospodarka

Jedna z tych osób może zastąpić Glapińskiego. Zaskakująca postawa Kaczyńskiego ws. wyboru prezesa NBP

screen/ YT/ Narodowy Bank Polski

Mamy listę ewentualnych kontrkandydatów Adama Glapińskiego do fotela prezesa NBP, która krąży wśród polityków PiS. Są na niej obecny członek zarządu NBP, obecny członek Rady Polityki Pieniężnej i dwóch byłych członków RPP – przekazał dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Kto może zastąpić Glapińskiego?

Okazuje się, że Glapiński nie może być pewny swojej reelekcji. Na liście kandydatów na prezesa NBP są: członek RPP Ireneusz Dąbrowski, były członek RPP Łukasz Hardt, były członek zarządu NBP i były członek RPP Eugeniusz Gatnar oraz członek zarządu NBP Marta Gajęcka.

Ponoć w obozie PiS trwają rozmowy na temat tego, kto może zastąpić Glapińskiego. Podobno sam Jarosław Kaczyński wcale nie jest przeciwny zmianie.

Przypomnijmy, że kadencja Glapińskiego upływa w czerwcu br. W połowie kwietnia sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie oceniła złożony pod koniec stycznia wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie go na drugą kadencję prezesa NBP. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat.

Dotąd nie głosowano w Sejmie nad kandydaturą Glapińskiego. Podobno PiS stale boi się, że przegra głosowanie. Problemem to, jak zachowają się posłowie z  Kukiz’15. Paweł Kukiz został w czwartek zapytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy jego koło – czyli 4 posłów – poprze Glapińskiego. – Ja osobiście tak, natomiast co zrobią moi posłowie, nie wiem – odpowiedział.

Glapiński jako prezes NBP jest odpowiedzialny za politykę monetarną Polski. Biorąc pod uwagę wysoką inflację, jaka jest dziś mocno odczuwalna przez wszystkich, jego reelekcja jest raczej kontrowersyjnym pomysłem.

Źródło: Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie