Polityka i Społeczeństwo

Jarosław Kaczyński mocno oberwał od respondentów. Polacy wypowiedzieli się nt. afery mailowej [SONDAŻ]

Sejm
Flickr.com/PiS

TVN24 zlecił przeprowadzenie serii sondaży na temat afery z wyciekiem maili Michała Dworczyka. Jarosław Kaczyński mocno oberwał od respondentów.

Niedługo minie miesiąc od momentu pierwszych publikacji maili rzekomo wykradzionych z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Za moment wybuchu afery przyjmujemy pierwsze publikacje na ten temat, pojawiające się w polskich mediach. Według ustaleń TVN24 na Telegramie już w lutym pojawił się profil opisujący korespondencję między polskimi urzędnikami.

Sądząc po reakcji służb, nie miały one pojęcia, że maile fruwają po internecie już od trzech miesięcy.

Afera zaczyna wchodzić w nową fazę. O ile na początku treść publikowanej korespondencji nie uderzała znacząco w bezpieczeństwo państwa, tak teraz zaczynają być ujawnianie maile zawierające tajemnice wojskowe. Pokłosiem tego tego rzeczy było zdymisjonowanie płk Krzysztofa Gaja z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

TVN24 zlecił pracowni Kantar serię sondaży na temat afery mailowej. Co ciekawe, najbardziej oberwał od respondentów Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa.

Na pytanie – Jak ocenia pan/i działania Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera ds. bezpieczeństwa w kontekście afery mailowej, aż 57 proc. wskazało odpowiedź “zdecydowanie” i “raczej” źle. Tylko 22 proc. ocenia jego działania “zdecydowanie” i “raczej” dobrze. Zdania na ten temat nie ma wyrobionego 21 proc. pytanych. Wyniki badania mogą wskazywać, że obywatele, pomimo małej aktywności Kaczyńskiego w sferze bezpieczeństwa, jednak kojarzą go z zajmowanym stanowiskiem.

Kolejne pytanie w badaniu brzmiało – Jak ocenia Pani(i) działania służb specjalnych w kontekście afery mailowej? 50 proc. odpowiedziało “zdecydowanie” lub “raczej źle”. 23 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź “raczej dobrze” lub “zdecydowanie dobrze”. 27 proc. badanych poprosiło o zaznaczenie odpowiedzi “nie wiem/trudno powiedzieć”.

Następnie zapytano, czy w związku z używanie prywatnej skrzynki mailowej do korespondencji służbowej, do dymisji powinien się podać premier Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk. W przypadku premiera odpowiedzi “tak” udzieliło 45 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania było 37 proc. z nich. 18 proc. wybrało odpowiedź “trudno powiedzieć”. W przypadku Michała Dworczyka, “Tak” odpowiedziało 47 proc. ankietowanych, “nie” 30 proc. . Odpowiedź “trudno powiedzieć” wybrało 23 proc. uczestników sondażu.

Wyniki badań pokazują, że Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk mają więcej obrońców niż Jarosław Kaczyński. W przypadku szefa Prawa i Sprawiedliwości tylko 22 proc. dobrze oceniło jego działania. To dużo mniej niż poparcie sondażowe dla całego obozu władzy.

Źródło TVN24.pl

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie