Polityka i Społeczeństwo

Jak trwoga to do… Tuska? PiS chce poprosić lidera PO o wsparcie. “Przygotowaliśmy list do pana przewodniczącego…”

Flickr.com

PiS ma problem – do Polaków dotarły rachunki za prąd i gaz, a w nich drastyczne podwyżki. Rząd nie był przygotowany na taką sytuację i szuka rozwiązania. Jedną z dróg… list do Tuska z prośbą o wsparcie.

Podczas środowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do sprawy gigantycznych podwyżek cen energii i gazu. Müller starał się wytłumaczyć, skąd tak wysoki wzrost cen.

Z jednej strony jest to szantaż energetyczny Rosji, który jest możliwy również dlatego, że Rosja chciałaby otworzyć gazociąg północny Nord Stream II i to jest element szantażu i podwyższania cen gazu, ale drugi element, który stanowi kilkadziesiąt procent ceny energii w Polsce, to jest koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co jest elementem polityki klimatycznej UE – wskazał rzecznik.

Polski rząd chciałby, aby handel emisjami uległ „zdecydowanej reformie”, gdyż obecnie „jest elementem spekulacji na rynkach finansowych”. Jak zdradził Müller, rząd już przygotował odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Ale to nie koniec.

Taki wniosek będzie również na kolejnej Radzie Europejskiej i taki wniosek również, gotowy nawet list przygotowaliśmy dla pana przewodniczącego Tuska z prośbą o wsparcie również w Europejskiej Partii Ludowej – oznajmił rzecznik. Skąd ta inicjatywa?

Europejska Partia Ludowa, której przewodniczącym jest Donald Tusk, ma też bardzo ważną rolę w tym, aby móc przeprowadzić reformę pakietu emisyjnego, a od niego zależą ceny energii, te ceny, które mają państwo na rachunkach – wyjaśnił Piotr Müller.

Obóz rządzący to właśnie Tuska wskazywał w ostatnich tygodniach jako głównego winowajcę drastycznych cen podwyżek gazu.

Premier Donald Tusk podejmował w 2010 roku fatalne decyzje podpisując niekorzystną umowę z Gazpromem. Dzisiejsze ceny to pochodna tej decyzji, dlatego nazywam Tuska premierem ruskiego gazu – stwierdził na początku roku Janusz Kowalski.

Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc.. Za szaleńczą politykę klimatyczną UE odpowiada Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi Donald Tusk – komentował Zbigniew Ziobro.

Źródło: DoRzeczy

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie