Polityka i Społeczeństwo

Jak to dobrze, że Czarnek nas oświecił! Nie uwierzycie, jak minister ocenił stan polskiej edukacji

screen YouTube/ TVP Info

Minister Przemysław Czarnek podczas audycji w Polskim Radiu z okazji Dnia Edukacji Narodowej powiedział, że polski system edukacji jest jednym z najlepszych na świecie.

Czarnek: Jesteśmy w czołówce

Szef MEN, Przemysław Czarnek, został zapytany w Polskim Radiu 24, w której dziesiątce w Europie umieściłby polski system edukacji. – Na pierwszym miejscu – odpowiedział. – Jesteśmy w dniu 14 października, jestem ministrem edukacji i nauki w Polsce, więc nawet gdybym chciał, to nie powiedziałbym nic innego. Jesteśmy naprawdę w czołówce – zapewnił.

Potem stwierdził, że nie potrzebnie mamy “jakieś kompleksy w stosunku do innych.”

– Ja tych kompleksów nie mam. Mamy swoje bolączki, ale mamy też swoje sukcesy. Jeszcze raz powtarzam. Matematyka pokazuje, że edukacja w Polsce jest na dużo wyższym poziomie niż w Finlandii nawet czy w Szwajcarii, czy w Holandii, więc ja tu kompleksów nie mam – wyjaśnił.

Protest

Potem Czarnek odniósł się do protestów nauczycieli zorganizowanych przez ZNP. Powiedział, że resort nauczycielom “podnosi wynagrodzenie o 1400 zł”.

To jest 36 proc. podwyżki. Ale podkreślam: podnosimy wynagrodzenia nauczycielom, a nie związkom zawodowym, dlatego związki mogą odrzucać nasze propozycje – podsumował.

Sprzeciw i naszą dezaprobatę budzi po pierwsze radykalizm przedstawionych przez MEiN zmian – one dotyczą awansu zawodowego, pensum, czasu pracy nauczycieli, sfery ekonomii, wynagrodzeń, a jednocześnie nie zawierają w sobie żadnych działań na rzecz poprawy warunków pracy nauczyciela – mówił przy innej okazji prezes ZNP Stanisław Broniarz.

MEN zapowiedziało podwyżki dla nauczycieli nawet o tysiąc zł brutto. Jednak za tym mają iść inne zmiany. Resort chce, by liczba godzin, w których nauczyciele będą realnie prowadzili zajęcia, a więc tzw. godzin przy tablicy, wzrosła z 18 do 22. Kolejne 8 godzin pracy nauczyciele przeznaczaliby dla dyrektorów, uczniów i rodziców.

Źródło: Polskie Radio

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie