Polityka i Społeczeństwo

Te szokujące dane pokazują skalę nagonki TVP na prezydenta Gdańska. Czy Jacek Kurski przyczynił się do śmierci Adamowicza?

Od czasu morderstwa prezydenta Pawła Adamowicza obóz władzy i podległe mu media próbują odsunąć od siebie oskarżenia o stworzenie klimatu sprzyjającego agresji. Próbowano zrzucić z siebie odpowiedzialność za język nienawiści na oponentów politycznych, a politycy PiS zaczęli wierzyć, że Polacy szybko zapomną, jak jeszcze niedawno o Adamowiczu wyrażano się w prorządowych mediach. Choć wyborcy potrafią mieć krótką pamięć, to jednak skalę nagonki mediów publicznych da się statystycznie zmierzyć i zdecydował się na to gdański ratusz. Z danych zebranych przez Newton Media wynika bowiem, że w samym 2018 roku Telewizja Polska wyemitowała blisko 1,8 tysiąca materiałów na temat Pawła Adamowicza. Oznacza to średnio aż 5 materiałów dziennie. Ciężko mówić o przypadku, ponieważ poza politykami z pierwszej linii partii rządzącej mało kto mógł cieszyć się zbliżonym zainteresowaniem prorządowych mediów.

593 wzmianki były w TVP Gdańsk, ale co zastanawiające, jeszcze więcej niż w mediach regionalnych o prezydencie mówiło się jednak w TVP info – 877 wzmianek. Do tego trzeba dodać 221 pojawień się w TVP1 oraz 82 w TVP2. Jak na samorządowca jest to zjawisko wręcz niebywałe, aby mówiło się o nim więcej w krajowych mediach niż w stacji w jego własnym mieście.

Władze Gdańska nie zdecydowały jeszcze, czy podejmą się analizy powyższych danych pod względem treści. Byłoby to jednak cenne źródło wiedzy o praktykach TVP. O ile bowiem nieuzbrojonym okiem łatwo stwierdzić, że w mediach narodowych Paweł Adamowicz był przysłowiowym chłopcem do bicia, to jednak na potrzeby opinii publicznej warto postarać się dane maksymalnie zobiektywizować, aby prawda o naturze działań prorządowych mediów dotarła także do nieprzekonanych.

Warto tutaj zaznaczyć, że nie chodzi o to, że TVP nie może krytykować polityków opozycji. Jest jednak różnica między takową, a tendencyjnym politycznym przekazem dnia. Obwinianie konkretnej grupy o wszystkie narodowe i indywidualne klęski ma nieuchronne społeczne konsekwencje. Za tę nieodpowiedzialność TVP powinna zostać rzetelnie rozliczona.

Źródło: press.pl

fot. flickr/EP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie