Polityka i Społeczeństwo

Izba Lekarska nie zostawiła na Dudzie suchej nitki. “Interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie”

Duda Kancelaria
Dagmara_K / Shutterstock.com

Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych – te słowa Andrzeja Dudy są dziś szeroko komentowane. Na dosadną reakcję zdecydowała się Okręgowa Izba Lekarska. – Doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie – czytamy w opublikowanym przez OIL piśmie.

Zaskakujące słowa

Po „debacie” Andrzeja Dudy w Końskich chyba nikt nie spodziewał się fajerwerków – ot, nudne wymienianie sukcesów w sielankowej atmosferze zapewnionej przez Jacka Kurskiego. A jednak prezydent zaskoczył, gdy na tapet wzięto temat szczepionek.

– Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie – ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie – zdradził Andrzej Duda. Słowa wywołały burzę. Szokował sam fakt, że przywódca państwa podważa wiarygodność szczepionek, do tego dochodzi moment tej wypowiedzi – środek pandemii koronawirusa.

Duda próbował potem próbował się wytłumaczyć. Na Twitterze zarzucał manipulację i błędną interpretację wypowiedzi. Tym razem jednak nie da się zrzucić winy na „niemieckie media” – słowa „nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień” padły wyraźnie, wypowiedziane w przygotowanym przez TVP studiu, do należącego do TVP mikrofonu.

Lekarze reagują

Mleko się rozlało: szampana otworzyli antyszczepionkowcy, ręce załamali lekarze Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. OIL postanowiła zabrać głos w tej sprawie i opublikowała konkretne w treści oświadczenie. Lekarze podkreślają, że kampania wyborcza i chęć zbicia politycznego kapitału, nie usprawiedliwia narażenia zdrowia Polaków przez głoszenie kontrowersyjnych tez.

Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków – czytamy w oświadczeniu.

Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę – podkreśla OIL.

Autorzy pisma zaapelowali też o reakcję między innymi do Ministra Zdrowia. Można przypuszczać, że Łukasz Szumowski będzie musiał odpowiedzieć w najbliższych dniach na kilka trudnych pytań. Ciekawe, czy jego odpowiedzi pomogą Andrzejowi Dudzie w kampanii.

Źródło: Izba Lekarska

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie