Polityka i Społeczeństwo

Izabela Leszczyna łopatologicznie wyjaśnia stanowisko PO ws. prawa aborcyjnego. “Opresyjne państwo nic nie zmieni, kobietom trzeba zaufać”

Screen / Rzeczpospolita TV

– Ireneusz Raś zamyka oczy na to, że aborcje były, są i będą. Restrykcyjne, opresyjne państwo tego nie zmieni – mówi Izabela Leszczyna.

Po wewnątrzpartyjnej i demokratycznej dyskusji, Platforma Obywatelska przedstawiła swoje stanowisko w sprawie aborcji. Wczoraj na antenie Polsat News gościła Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej, która podkreśliła, że partia zrozumiała – podobnie jak inne partie chadeckie w Europie – że państwo musi dać prawo kobiecie do podejmowania decyzji o własnym macierzyństwie zgodnie z własnym sumieniem.

Platforma Obywatelska przyjęła “Pakiet Praw Kobiet” i nie ma w nim żadnej aborcji na życzenie – tłumaczyła posłanka – PO dojrzała do tego, że kobietom polskim trzeba zaufać, że kobiety chcą mieć dzieci. A jeżeli w jakiś niezwykle trudnych sytuacjach podejmą decyzję o tym, że chcą usunąć ciążę, to znaczy, że jest to sytuacja tak wyjątkowa i tak trudna, że żaden polityk nie ma prawa zmuszać tej kobiety do rodzenia dziecka – wyjaśniała.

Parlamentarzystka zaznaczyła, że sumienie polityków nie powinno zastępować sumienia kobiet. Opisała także sól przyjętego stanowiska.

– To pakiet składający się z dwóch ustaw. Pierwsza mówi o bezpieczeństwie kobiet, i tam mówimy że, żeby kobieta świadomie podjęła decyzję, a jej macierzyństwo było bezpieczne, to musi być edukacja seksualna, dostęp do bezpłatnej antykoncepcji, musi być również dostęp, bez recepty do antykoncepcji awaryjnej. Muszą być też finansowane przez państwo badania prenatalne oraz program leczenia bezpłodności in vitro. Chcemy, by rodziło się więcej dzieci, chcemy, by aborcji było mniej – mówiła. Drugi pakiet to “Nowa Umowa Społeczna”.

Izabela Leszczyna zwróciła także w kierunku konserwatystów zakotwiczonych w partii. Według posłanki zamykają oczy na to, że aborcje były, są i będą. – Restrykcyjne, opresyjne państwo tego nie zmieni. Kobiety nie chcą, by politycy zbawiali je na siłę – powiedziała.

Źródło PolsatNews.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie