Polityka i Społeczeństwo

Inwigilacja Pegasusem? Kowalski nie widzi w tym nic złego. “Przestępcy posługują się smartfonami”

Janusz Kowalski nie widzi niczego złego w inwigilacji Pegasusem. – Każde państwo na świecie powinno mieć takie możliwości techniczne – stwierdził polityk Solidarnej Polski.

Z informacji przekazanych przez agencję Associated Press wynika, że za pośrednictwem programu Pegasus inwigilowani byli prokuratorka Ewa Wrzosek, Roman Giertych oraz senator PO Krzysztof Brejza. Telefon polityka opozycji hakowany był w 2019 roku, podczas trwania kampanii wyborczej. Brejza był wówczas szefem sztabu PO i twierdzi, że inwigilacja mogła mieć wpływ na wynik wyborów.

Przedstawiciele obozu władzy bagatelizują sprawę.

Jarosław Kaczyński kpiąco sugerował senatorowi Brejzie, by ten kupił sobie starszy model telefonu, Afera inwigilacyjna nie robi też wrażenia na Januszu Kowalskim, który z entuzjazmem wypowiadał się na temat Pegasusa w programie „7 Dzień Tygodnia” Radia Zet. Kowalski uznał, że przestępcy „posługują się WhatsAppem, Signalem, smartfonami”, więc „każde państwo na świecie powinno mieć takie możliwości techniczne, aby uniemożliwić popełnianie przestępstw”.

Oczywiście, że dobrze jest, że są takie narzędzia stosowane przez wszystkie państwa do walki z przestępczością – stwierdził Kowalski. – Artykuł 19. Ustawy o Policji mówi jasno, że taka kontrola operacyjne podejrzanych polityków, prokuratorów, mecenasów, sędziów jest możliwa wyłącznie za zgodą sądu. (…) Każdy przypadek, kiedy jest podsłuchiwany w ramach kontroli operacyjnej ktoś, wobec kogo są podejrzenia o popełnienie przestępstwa musi być zgoda sądu i pisemny wniosek komendanta policji – dodał polityk Solidarnej Polski. Jak podkreślił, za czasów Zjednoczonej Prawicy nie ma zgody, by „politycy byli bezkarni”.

Entuzjastyczną wypowiedź Kowalskiego skomentowała Bożena Żelazowska z PSL. Podkreśliła, że system, który powinien być wykorzystywany do walki z terroryzmem, był „wykorzystywany przeciwko obywatelom tego kraju”.

Bardzo możliwe, że Pegasusa używają wasi koledzy do podsłuchiwania rządu, do podsłuchiwania siebie nawzajem. (…) I teraz, drodzy panowie, zastanówcie się, czy ten system nie będzie bronią użytą przeciwko wam – skwitowała Żelazowska.

Źródło: Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie